retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Piatok, 06. septembra 2013 • 07:16.38 • informujeme

2019x

Breznianske námestie roztancujú v pondelok stovky študentov

Brezno, 05. septembra 2013

V pondelok, 09. septembra 2013, sa na breznianskom námestí stretnú slovenskí, nemeckí, rakúski a nórski študenti, aby si v rámci spoločného projektu zatancovali mazúrku.

Študenti Hotelovej a Obchodnej akadémie v Brezne, HTL-Mödling z Rakúska, HANSE-Berufskolleg in Lemgo z Nemecka a Arendal Videregăende Skole z Nórska spoločne nadviažu na netradičnú jarnú oslavu Dňa Európy tancom mazúrky priamo na námestí.

Podujatie „Brezno tancuje mazúrku“ alebo „tancujBR.eu“ je pilotné podujatie, ktoré spája dva samostatné projekty do jedného veľkého podujatia. Projekt „tancujPD.eu“, ktorého autorom je Obchodná akadémia Prievidza, sa študentom breznianskej Hotelovej a obchodnej akadémie zapáčil natoľko, že sa doňho rozhodli zapojiť. Ako sami hovoria, „tanec spája ľudí, tanec je pohyb a pohyb je život“.

Tancovať budú poľský ľudový tanec, mazúrku, ktorý vznikol v 17. storočí a ktorý tancovali naši rodičia a starí rodičia. Od nepamäti sa údajne tento tanec považoval za zoznamovací.  Preto ho organizátori využili ako prostriedok na diskusiu, aby sa generácie spolu rozprávali aj pomocou tanca. Cieľom podujatia je dosiahnuť účasť všetkých vekových kategórií.

Brezno sa tak zároveň chce pripojiť k mestám Prievidza, Zvolen, Dolný Kubín, Senica na Hané, ktoré mazúrku hromadne tancovali 6. mája 2013 v rámci tohto projektu. Na správne kroky a nácvik tanca bude dohliadať skúsený tanečník Juraj Fáber z Fáber dance school.

Projekt „Comenius – Staviame európsky dom hodnôt“ je zameraný na školské partnerstvá. Jeho cieľom je podnietiť diskusiu o postojoch a hodnotách mladých ľudí v školách, ktoré sú do projektu zapojené. Výmena názov a myšlienok vedie mladých ľudí nielen k vyjadreniu vlastných postojov a výmene názorov, ale tiež k schopnosti vypočuť a prijať názor iný.

Nad podujatím prijal záštitu primátor mesta Brezna, Jaroslav Demian. V Obradnej sieni Mestského úradu v Brezne primátor mesta prijme zahraničných študentov na začiatok podujatia a neskôr sa všetkým zúčastneným prihovorí na breznianskom námestí.

Autor: Alena Šperková