retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Nedeľa, 02. februára 2014 • 08:41.14 • informujeme

2420x

Ojedinelá sušiareň šišiek v Michalovej

Obec Michalová chce zrekonštruovať budovu z obdobia Jozefa Dekréta Matejovie. V 19. storočí sa v nej sušili šišky a zbierali ich semená. Obec taktiež spracováva projekt na to, aby mohla byť budova zapojená do historických pamiatok Slovenska.

Jozef Dekrét Matejovie bol priekopníkom moderného lesného hospodárstva. Práve jeho zásluhou sa začalo na Slovensku s výsevom lesov z vlastných zdrojov. „Jozef Dekrét Matejovie bol tvorcom nových lesných podmienok a výsadby lesov. Na to, aby sa mohli lesy vysádzať bolo potrebné zberanie semien. V obci máme budovu tzv. luštiareň, v ktorej sa spracovávali šišky a vyberali sa semená, aby sa dali potom použiť na výsadbu nových stromčekov. V budove je zachovaná aj technológia samotného sušenia šišiek a spracovanie semien. Myslím si, že luštiareň je ojedinelou historickou budovou v rámci Slovenska,“ uviedla Terézia Tisovčíková, starostka obce Michalová.

Budova luštiarne je majetkom obce a v budúcnosti by v nej chceli vytvoriť múzeum. „Chceli by sme aj širokej verejnosti ukázať zachované historické artefakty. Čiastočne sa nám už podarilo zrekonštruovať priestory budovy. Vymaľovali sa priestory bývalej stolárskej dielne, ktoré budú slúžiť ako informačné centrum a taktiež sa zasklili poškodené okenné výplne. Momentálne sa spracováva projekt na to, aby mohla byť táto budova zapojená do historických pamiatok Slovenska,“ dodala Terézia Tisovčíková.

Rekonštrukcia budovy počíta i s opravami prístrojov, ktoré sa dlhodobo nevyužívali. Na opravy obec plánuje použiť vlastné finančné prostriedky. Vzhľadom na to, že ide o obnovu kultúrno-historickej budovy, obec vidí i možnosť využitia podpory z iných finančných zdrojov.

Článok nebol autorizovaný.

Autor: TAMO
Foto: TAMO