retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Sobota, 22. februára 2014 • 10:00.40 • informujeme

2771x

Závadka nad Hronom udržiava kultúrne dedičstvo obce

V Závadke nad Hronom uchovávajú obyvatelia bohaté tradície a hodnoty obce. Najpevnejšími piliermi v udržiavaní a rozvíjaní kultúrneho dedičstva obce sú folklórna skupina Závačan a novovzniknutý detský súbor Zavačanik. Tie nielen napomáhajú k oživeniu miestnych tradícií, ale aj reprezentujú Závadku nad Hronom na folklórnych prehliadkach a festivaloch doma i v zahraničí.

Závačan v spolupráci s Miestnym kultúrnym strediskom organizuje v obci kultúrne programy. „Každoročne vo februári obec ožíva fašiangovým maškarným sprievodom a fašiangy završuje pochovávanie basy. V obci taktiež organizujeme kultúrno-spoločenské podujatie Dni závadských tradícií. Každoročne sa koná pri príležitosti výročia prvého historického dokumentu o obci. Tento rok počas dní obce budeme oslavovať i 20. výročie súboru. Budú to trojdňové oslavy a súbor sa bude prezentovať v hlavnom programe. Predstavia sa tam všetci jeho členovia od tých najmenších až po tých najstarších,“ informoval Ján Tešlár, starosta obce Závadka nad Hronom.

Do kultúrneho života v obci sa aktívne zapája i mladá generácia obyvateľov. „Dvaja členovia súboru Závačan pracujú s malými deťmi. Tento rok sa nám do súboru prihlásilo 40 detí vo veku od 3 do 14 rokov. Pre obec je to nesmierny úspech a veľmi ma to teší, pretože v súbore sa stretávajú tri generácie,“ dodal Ján Tešlár.

Závačan Závadku nad Hronom v minulosti reprezentoval najmä v Poľsku, kde má nadviazanú družobnú spoluprácu s folkloristami súboru HYRNI z Nového Targu a v Nemecku.

Autor: TAMO
Foto: archív obce Závadka nad Hronom