retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Sobota, 22. februára 2014 • 13:33.19 • informujeme

1707x

Pamätná tabuľa v Heľpe si uctí Karola Plicku

Horehronská obec Heľpa vzdá hold významnému filmárovi Karolovi Plickovi. Ten v obci pred 80-timi rokmi natočil prvý celovečerný zvukový film Zem spieva.

Obec Heľpa sa nachádza na pravom brehu rieky Hron v strede Heľpianskeho podolia. Vďaka svojej nádhernej scenérii je zdrojom inšpirácie pre mnohých umelcov. Karol Plicka tu natočil veľkú časť jedinečného a nadčasového diela Zem spieva, ktoré bolo zaradené do klenotnice svetového fondu umenia. Zaznamenané sú v ňom slovenské ľudové zvyky, obyčaje, detské hry, tance, životný štýl, obrady a slávnosti zo začiatku 30. rokov 20. storočia. Tomuto významnému národnému umelcovi vzdajú v Heľpe hold pamätnou tabuľou. „Obecné zastupiteľstvo minulý týždeň schválilo návrh na výrobu a osadenie pamätnej tabule Karola Plicku. On bol ten, ktorý Heľpu v minulosti spropagoval. O našej obci sa vyjadril, že tu našiel ľudí, zvyky, kroje, tance a piesne v tej najčistejšej podobe. Veľmi rád sa vracal do tohto kraja. Mal som to šťastie, že som bol na storočnici Karola Plicku v Martine. Boli tam jeho synovia a jeden z nich povedal, že predtým nerozumel prečo jeho otec chodil na tak rád na Slovensko a že po dnešnom večeri to pochopil. Musím povedať, že často krát spomínam na zážitok z tohto stretnutia,“ povedal Jozef Fillo, starosta obce Heľpa.

V súčasnosti sa pripravuje výroba tabule. „Predpokladáme, že tak o dva - tri mesiace by mala byť už tabuľa umiestnená na svojom mieste. Máme tu penzión, ktorý má veľmi pekné vnútorné aj vonkajšie priestory s parčíkom. Pán Plicka bol zvyčajne ubytovaný práve v ňom. Zatiaľ však nie sme rozhodnutí či tabuľu umiestnime tam alebo ju dáme na námestie,“ dodal Jozef Fillo.

Autor: TAMO
Foto: TAMO