retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 18. marca 2014 • 10:18.49 • informujeme

1485x

Do pohorelskej kroniky je vždy čo zapísať

Obec Pohorelá (okres Brezno) je treťou najväčšou obcou Horehronia. Nachádza sa v malebnom prostredí na úpätí Nízkych Tatier a v jej blízkosti preteká rieka Hron. Obecní kronikári postupne zapisovali dianie v tejto pôvabnej obci. Súčasný kronikár Ján Pompura ročne do kroniky pridá viac ako 150 strán.

Kronika podľa slov starostu obce pomerne presne zaznamenáva, čo sa v obci udialo. Úryvky z obecnej kroniky sú publikované aj v obecných novinách. „Je to taký veľmi zaujímavý pohľad do histórie obce. Snažíme sa obyvateľom týmto spôsobom priblížiť históriu obce. Zverejňujeme zväčša ukážky spred 70-tich rokov. Teraz ste mali napríklad spomenuté ľudové zvyky a tradície,“ povedal Jozef Kalman.

Ján Pompura stránky obecnej kroniky zapĺňa od roku 2011. „Kronikárom som už tretí rok. Ešte pred nástupom do funkcie som spolupracoval s mojím predchodcom, ktorý mi poskytol dôležité informácie o písaní kroniky. Spoločne s funkciou mi odovzdal i rôzne historické materiály, ktoré zozbieral. A tak som si aj ja pričuchol k histórii našej obce,“ uviedol Ján Pompura, kronikár obce Pohorelá. Keďže v obci je pomerne čulý kultúrny i športový život, kronikár má vždy o čom písať. „Stále sa tu niečo deje, materiálu mám dostatok. Pracujem na obecnom úrade a asi všetko sa tu premelie. Keď ma niečo zaujíma, idem za tým. Spolupracujem aj so školou a vlastne so všetkými inštitúciami v obci. Ročne zapíšem viac ako 150 strán. Teraz je to už iba v počítačovej verzii, lebo mam strašný rukopis,“ dodáva so smiechom Ján Pompura.

Autor: TAMO
Foto: TAMO