machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Utorok, 22. septembra 2015 • 09:57.59 • informujeme

1657x

Bezpečne do školy aj tento rok

Na zvýšenie bezpečnosti detí na cestách, predchádzanie nehôd a úrazov detí súvisiacich s cestnou premávkou aj polícia v Banskobystrickom kraji zintenzívni v týždni od 21. do 25. septembra 2015 počet preventívnych aktivít.

So začiatkom nového školského roka pribudlo na cestách viac motorových, ako aj nemotorových účastníkov cestnej premávky. Polícia v záujme bezpečnosti školopovinnej mládeže na cestách pripravila preventívnu akciu. Svoju pozornosť zameria najmä na nemotorových účastníkov cestnej premávky, špeciálne na deti, ktoré v tomto období nastúpili do prvých ročníkov základných škôl. Upozorní ich na bezpečnú cestu do školy, oboznámi deti s pravidlami cestnej premávky, pripomenie povinnosť nosenia reflexného odevu a reflexných prvkov.

S nástupom detí do školy stúpa aj nehodovosť detí. Aby rodičia predišli tragédiám na cestách, je dôležité, aby dopravnej výchove svojich detí venovali veľkú pozornosť od najútlejšieho veku a sami im boli príkladom.

Dieťa nie je „dospelák“

Pri nácviku bezpečného správania na cestách je potrebné si uvedomiť, že s dieťaťom nemožno zachádzať ako s dospelým človekom, že jeho psychika je primeraná jeho veku. Dieťa je nepozorné, málo predvídavé, koná impulzívne a často nevie posúdiť nebezpečenstvo situácie, v ktorej sa ocitlo. Pre svoj malý vzrast má obmedzený výhľad na vozovku a aj pre vodičov je v hustej premávke ťažšie spozorovateľné.

Ešte skôr, ako prvýkrát pôjde do školy bez dozoru dospelých, dieťa musí vedieť, že:

• môže vstúpiť na vozovku len vtedy, ak sa pozrie vľavo, potom vpravo a zasa vľavo a len vtedy, ak sa nepribližuje automobil;
• nesmie vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu znemožňujú výhľad;
• má zásadne cez cestu prechádzať po priechode pre chodcov;
• má cez cestu prechádzať najkratším smerom – kolmo;
• nesmie vstúpiť na vozovku, keď svieti na semafore červený signál pre chodcov;
• môže prechádzať cez cestu na zelený signál a prechod dokončiť aj vtedy, keď sa rozsvieti červená.

Ranná pohoda - základ dobrého dňa

Dieťa potrebuje dostatok spánku a oddychu. Nevyspané dieťa s rozptýlenou pozornosťou koná z hľadiska dopravnej situácie veľmi nebezpečne. Rodičia preto musia dbať na jeho pravidelný spánok a nedávať výnimky ani na ten najzaujímavejší program v televízii. Takisto ráno by malo byť bez nervozity - dieťa by sa malo bez náhlenia naraňajkovať a včas sa vydať na cestu do školy.

Nie najkratšia, ale najbezpečnejšia

Polícia odporúča rodičom, aby venovali svojim deťom pozornosť a pohovorili si s nimi o nástrahách na cestách. Je dôležité, aby rodičia svojim deťom vysvetlili základné pravidlá a aspoň niekoľko dôležitých dopravných značiek. Užitočné je, ak rodič prejde s dieťaťom celú trasu do školy tak, aby to neskôr zvládlo bez problémov aj samé. Ak si dieťa navykne chodiť určitou trasou, bude sa cítiť bezpečnejšie, pretože sa ľahšie orientuje v známom prostredí a spoľahlivejšie bude riešiť aj nepredvídané situácie v cestnej premávke. Ak dieťa bude chodiť do školy samé, je potrebné zvoliť preň najbezpečnejšiu trasu, a to aj vtedy, ak nebude najkratšia.

Staré známe „Vidieť a byť videný“

Dieťa v cestnej premávke musí byť viditeľné. K nešťastiu prichádza často preto, lebo vodič dieťa na ceste jednoducho nezbadá. Rodičia môžu hroziace riziko znížiť tým, že budú svoje deti obliekať nielen pohodlne, ale i dostatočne pestro, prípadne opatria jeho odev, školskú tašku, topánky, čiapku reflexnými nášivkami či odrazkami tak, aby vodič už z diaľky zbadal malého školáka a zvýšil svoju pozornosť.

Dieťa je potrebné naučiť vidieť na ulici, počúvať zvuky a uvedomovať si, odkiaľ prichádzajú. Rodič to môže skúsiť hrou - zaviaže deťom oči, zatočí ich a vyskúša, či dokážu určiť, odkiaľ zvuky prichádzajú. Počas spoločnej cesty do školy v prvých dňoch ho učí mať „ohybnú hlavu“, ktorá sa automaticky otočí vľavo, potom vpravo a opäť vľavo predtým, ako prejde cez cestu, „super ostré uši“, ktoré rozpoznajú zvuky a vedia, odkiaľ prichádzajú, „oči na stopkách“, ktoré si všimnú skôr, ako vstúpia na vozovku, či ich vodiči zaregistrovali.

Aj ostatní vodiči musia zvýšiť pozornosť

Aj vodiči musia zvýšiť pozornosť, pretože reakcie detí môžu byť oneskorené. Vodiči sa musia snažiť najmä predvídať a taktiež sledovať situáciu hlavne v okolí škôl, zastávok a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov, detí i starších ľudí. Vodičom odporúčame v blízkosti priechodov pre chodcov znížiť rýchlosť. Chodci tým získajú dosť času, aby dokončili prechádzanie. Situáciu v cestnej premávke treba pozorne sledovať, a pokiaľ vodič vo vedľajšom jazdnom pruhu zníži rýchlosť jazdy a zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov, taktiež okamžite znížime rýchlosť jazdy a zastavíme vozidlo, aby bol umožnený bezpečný prechod cez cestu všetkým chodcom.

Polícia na celom území Slovenska venuje dlhodobo zvýšenú pozornosť bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Vykonáva dohľad nad cestnou premávkou nielen z dôvodu dodržiavania dopravných predpisov všetkými účastníkmi, ale aj z dôvodu zvýšenej hustoty premávky na cestách. Dôrazne upozorňujeme vodičov na dôsledné dodržiavanie dopravných predpisov. Najmä, aby na preplnených a vyťažených cestách zvážili svoje konanie a správanie a aby tak, ako všetci účastníci, prišli do cieľa svojej cesty živí a zdraví.

Zdroj: KRPZ BB