retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Streda, 23. novembra 2016 • 07:44.39 • informujeme

1141x

Ďalšie dopravné rady polície

Všetci účastníci cestnej premávky by mali v  sychravom a hmlistom počasí počítať so sťaženými podmienkami.

Najmä hmla dokáže znepríjemniť cestovanie. Netreba zabúdať na stierače a vodu v ostrekovačoch, vodičom odporúčame skontrolovať najmä osvetlenie vozidla. Ak jazdí niekoľko vozidiel za sebou, v prípade použitia svetiel do hmly odporúčame, aby ich použili vodiči jazdiaci prví a poslední v kolóne. Predíde sa tým zbytočnému oslepovaniu ďalších vodičov. Hmlové svetlá smie vodič použiť za hmly, dažďa alebo sneženia. K bezpečnosti v takýchto prípadoch prispieva aj zníženie rýchlosti na klzkom povrchu vozovky na potrebnú mieru. Dôležité je zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám.

Je otázkou niekoľkých dní, kedy napadne prvý sneh. Nenechajte sa ním prekvapiť, už teraz treba myslieť na použitie vhodných zimných pneumatík. Zákon totiž hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, alebo námraza, vodič osobného auta môže takéto vozidlo použiť v cestnej premávke len ak má na všetkých nápravách zimné pneumatiky. Nákladné vozidlá a autobusy musia byť vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav, v čase od 15. novembra do 31.marca a mimo tohto obdobia v prípadoch, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, alebo námraza.

Vzhľadom na častú úmrtnosť chodcov v cestnej premávke upozorňujeme aj chodcov na potrebu nosenia reflexných prvkov. Pri prechádzaní cez cestu treba prednostne použiť priechod pre chodcov, nevstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy, umožniť električke plynulý prejazd, neprechádzať jednotlivo, ale v skupinách. Nevstupovať na vozovku, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nie je možné cez vozovku bezpečne prejsť, neprekonávať zábradlie ani iné zábrany, bezdôvodne sa nezdržiavať a nezastavovať po vstupe na vozovku.

Od začiatku roka do nedele (20.11.2016) v banskobystrickom kraji evidujeme 1141 dopravných nehôd (o 104 menej ako v rovnakom období minulého roka), zahynulo pri nich 29 osôb (rovnako ako vlani), 639 osôb sa zranilo (o 95 menej ako vlani), z toho 126 osôb utrpelo ťažké zranenia (o 29 menej ako vlani),

- policajný okres Zvolen (Zvolen, Detva, Krupina): 252 dopravných nehôd,
- policajný okres Žiar nad Hronom (Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Žarnovica): 202 dopravných nehôd,
- okres Banská Bystrica: 149 dopravných nehôd,
- policajný okres Lučenec (Lučenec, Poltár): 142 dopravných nehôd,
- rýchlostné cesty R1 a R2: 133 dopravných nehôd,
- okres Brezno: 82 dopravných nehôd,
- okres Rimavská Sobota: 81 dopravných nehôd,
- okresy Revúca a Veľký Krtíš: po 50 dopravných nehôd.

Úlohou polície je pomáhať a chrániť, no každý jeden účastník cestnej premávky by mal prispieť svojim zodpovedným správaním. Upozorňujeme všetkých účastníkov cestnej premávky, aby vzhľadom na špecifické podmienky cestnej premávky dôsledne rešpektovali všetky okolnosti, ktoré majú bezprostredný vplyv na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a prispôsobili im svoje správanie.

„Povedzte svojim blízkym“

Povedzte im, že reflexný prvok schovaný v šuplíku alebo v taške je zbytočný.
Povedzte im, aby sa na cestách správali zodpovedne a predvídavo.
Povedzte im, že alkohol za volantom je neprípustný.
Povedzte im, že takmer každú tretiu nehodu spôsobenú chodcom v jesennom období zavinil chodec pod vplyvom alkoholu.
Povedzte im, že chcete, aby sa vrátili v poriadku domov.

Zdroj: KRPZ BB