michal david brezno
In-počasie Meteoinfo
stredoslovaci chata pod chopkom tepovanie brezno preprava.info zlata zalozna

Správy

Streda, 01. marca 2017 • 15:59.29 • informujeme

1474x

Bomburova šabľa o počasí a človeku

Všetci sme súčasťou tohto sveta a fungujeme v súlade so zákonmi našej matky Zeme a prirodzenými javmi, ktoré na nej prebiehajú. Každého z nás tak ovplyvňuje napríklad aj počasie. Na niekoho vplýva viac a na iného menej. Pred počasím sa človek jednoducho neschová, a to ani v prípade, že presedí celý deň vnútri. Vedci totiž zistili, že počasie vplýva na našu náladu i organizmus aj keď sme zatvorení doma či v kancelárii. Na počasie reagujú naše telo i psychika bez toho, aby sme si to priamo uvedomili.

Veľký vplyv na vývoj počasia ma i znečisťovanie ovzdušia rôznymi škodlivinami. Včasné poznanie vývoja počasia môže pomôcť i medicíne (predchádzaním rôznych situácii – zhoršeniu stavu pacientov, prípadne i ich smrti). Skoré varovanie s možnou ochranou pred následkami hrozných cyklónov a smrští znamená záchranu tisícok ľudských životov a nesmiernych materiálnych hodnôt.

Počasie a človek je aj súťažnou témou 22. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu, ktorú v týchto dňoch vyhlásilo Mesto Brezno v spolupráci s HLP grafik, s.r.o. a týždenníkom MY HOREHRONIE.

Súťažné práce je potrebné zaslať na adresu Mestského úradu v Brezne do 6. mája. Súťaž je rozdelená do dvoch kategórií: do 15 a nad 15 rokov. V hlavnej kategórií nad 15 rokov víťaz získa finančnú odmenu vo výške 300 Eur a zlatú Bomburovú šabľu. Najlepšie práce budú vystavené na samostatnej výstave v rámci podujatia Dní mesta Brezna, ktorej vernisáž sa uskutoční v sobotu 27. mája v breznianskej synagóge.

Podrobnejšie informácie o súťaží nájdete na webovej stránke www.brezno.sk.

Autor: Daniel Rakyta