retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia chopok-chata tepovanie brezno preprava.info

Správy

Pondelok, 17. decembra 2018 • 11:15.05 • informujeme

497x

Šampión Súťaže 2017 Malinovica z Horehronia

Znamenitý destilát z regiónu Horehronie zaznamenal mimoriadny úspech, na 14. ročníku medzinárodnej súťaže Vinum Laugaricio v Trenčíne rozžiarila nielen oči, ale aj chuťové poháriky porotcov a destilát sa tak stal Šampión Súťaže 2017. 

30. novembra sa konal 14. ročník medzinárodnej súťaže Vinum Laugaricio v Trenčíne, na ktorej sa zúčastnili súťažiaci z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Súťaž ako zvyčajne udeľovala ceny za najlepšie vína aj destiláty.

Práve v kategórii destilátov získal brezniansky liehovar Saber Distillery ocenenie Šampión Súťaže s ich malinovicou, ročník 2017. Tento titul znamená, že ich vzorka bola v celej súťaži destilátov najlepšie hodnotená. Súťaži sa každoročne zúčastňujú značky zo Slovenska ale aj zo zahraničia a posudzované sú odbornou komisiou.

Predpokladom získania diplomu v takýchto súťažiach je vysoká kvalita destilátov. Obzvlášť to platí pri tak náročnom ovocí na spracovanie ako sú maliny. A to, čo zdôrazňujú všetci odborníci – to čo ide do destilačného zariadenie, to z neho aj vyjde – je pravda.

,,Vzhľadom na to že ide o destilát pripravený 100% fermentáciou malín, pričom destilát následne zrel po dobu jeden rok pri konštantnej teplote sa výrazne podpíše pod charakter nápoja. Nejde však len o surovinu, ale aj o prístup k spracovaniu a technológiu, aká sa používa“ uviedla Beáta Janštová, majiteľka liehovaru.

To, že sa liehovaru podarilo uspieť v súťaži, je pozitívnou správou aj pre náš región. Práve turizmus predstavuje pre túto oblasť potenciál na rozvoj. A to čo potrebujeme najviac sú vracajúci sa turisti s pozitívnymi skúsenosťami.

,,Sme nadšení a hrdí, že región Horehronie ponúka tak kvalitné a oceňované destiláty ako má v ponuke vôbec jediný liehovar Saber Distillery v regióne, o to viac, že sa tento rok stal členom Klastra HOREHRONIE – združenia cestovného ruchu a zároveň súčasťou stálej ponuky v novom turisticko-informačnom centre Horehronie v centre turizmu v obci Bystrá pod južnými svahmi Chopku“ Povedala Mgr. Kristína Šajgalíková, výkonná riaditeľka Klastra Horehronie.

,,Turisti, ktorí do nášho infocentra zavítajú neskrývajú nadšenie z originálneho a chutného ,,suveníru“ zo svojej dovolenky na Horehroní, ktorý poteší blízkych a priateľov a donesie kúsok chuti Horehronia aj ďaleko za jeho hranice. V ponuke máme aj Nízkotatranské destiláty, či Vodku Hugáň, ktorá nesie svoj názov podľa starodávneho pomenovania obyvateľov mesta Brezno – Hugáni a v lete tohto roku získala taktiež striebro na súťaži v Londýne“ doplnila Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonna riaditeľka OOCR Región Horehronie.

Nazrieť do nového infocentra môžete už aj cez virtuálnu prehliadku TU.