retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 24. januára 2019 • 07:14.12 • informujeme

876x

VÍKENDOVÝ SKIBUS 4X4 BUDE CEZ 4 TURISTICKÉ REGIÓNY PREPÁJAŤ AŽ 4 LYŽIARSKE STREDISKÁ

V sobotu 19. januára bol spustený unikátny projekt, ktorý prepája 4 atraktívne turistické regióny skibusom zabezpečovaným Banskobystrickým samosprávnym krajom. Premávať bude každú sobotu a nedeľu do 24. marca. Svoju cestu začne vždy ráno v maďarskom Salgótarjáne, pokračuje cez Novohrad, Podpoľanie a končí na Horehroní, pričom zastane v 4 lyžiarskych strediskách na Slovensku.

Heslom „lepšie raz zažiť ako trikrát počuť“ sa inšpirovali aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter spolu so županom Novohradskej župy so sídlom v Šalgotarjáne Skuczim Nándorom a dnes nastúpili na Víkendový 4x4 skibus v maďarskom Salgótarjáne pri Youth Sport Centre a pokračovali cez Fiľakovo, Lučenec, Lovinobaňu, Ski centrum Košútka, Hriňovú, Mýto Ski Centrum, Ski resort Tále a južnú stranu Chopku do najväčšieho zimného strediska na Slovensku, Jasná. Lyžiari si prídu na svoje a môžu si vybrať až zo 4 moderných lyžiarskych stredísk, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov, ale aj pre skúsených lyžiarov, ponúkajú bežecké trate ale aj snowparky a freeridové zóny. Každý, kto využije skibus, sa môže tešiť na zľavy celodenných skipasov v rozpätí 10% až 25% v závislosti od strediska, v ktorom sa rozhodnú lyžovať.

Sme veľmi radi, že sme mohli takouto formou podporiť rozvoj cezhraničnej spolupráce a cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji. Vďaka spolupráci s partnerskou Novohradskou župou so sídlom v Šalgotarjáne a turistickými regiónmi Novohrad, Podpoľanie a Horehronie sme dokázali dať turistom z Maďarska a našich južných okresov moderné a pohodlné spojenie do lyžiarskych stredísk v kraji a zároveň im poskytnúť zvýhodnené ceny skipasov. Verím, že aj tento projekt k nám pomôže prilákať nových turistov, ktorí sa k nám budú radi vracať,“ uviedol Ján Lunter, predseda BBSK.

Víkendový 4x4 skibus je prvým hmatateľným výsledkom cezhraničnej spolupráce Banskobystrického samosprávneho kraja a Novohradskej župy. Dohodu o spolupráci podpísal predseda BBSK Ján Lunter v Salgótariáne len začiatkom tohto roka. Obe župy budú okrem cestovného ruchu či kultúry spolupracovať aj na projektoch pri budovaní cestnej a dopravnej infraštruktúry na juhu BBSK.

Prvým lyžiarskym strediskom na trase skibusu je Ski centrum Košútka, kde sú k dispozícii 4 zjazdovky ľahkej, strednej a ťažkej náročnosti a ponúkajú nádherné panoramatické výhľady na Poľanu a celé Podpoľanie. V stredisku sú 4 vleky, nekonečné lano pre najmenších lyžiarov, snowpark so skokmi, railami a inými prekážkami.

Víkendový 4x4 skibus pokračoval do regiónu Horehronie, kde sú v okruhu 11 kilometrov hneď 3 moderné lyžiarske strediská. Mýto Ski Centrum, situované na severe predhoria Nízkych Tatier vítalo hostí slnečným počasím a veselou atmosférou. Okrem kvalitnej lyžovačky je k dispozícií aj reštauračné zariadenie s detským kútikom. Na vrchol vedie pohodlná štvorsedačka a na výber je z 3 vlekov vrátane lyžiarskej škôlky. V majestátnych končiaroch Nízkych Tatier je ďalšia zastávka autobusu v Ski resorte Tále pod južnými svahmi Chopku so 6 vlekmi, precízne upravovanými zjazdovkami, samostatným svahom lyžiarskej školy a traťou pre bežkárov s okruhom 3,9 km v pôsobivom prostredí golfového ihriska.

V tomto lyžiarskom stredisku boli hostia svedkami unikátneho spojenia folklóru viacerých regiónov na jednom mieste. Okrem tradičnej ľudovej hudby z rôznych končín Slovenska zaujala aj farebnosť a precíznosť našich krásnych slovenských krojov. Predstavila sa staršia podoba heľpianskeho kroja s modrotlačovou sukňou, jednoduchým opleckom vyšívaným na zápästiach a na krku. Kroj zo Závadky je typovo podobný ako kroj z dediny Polomka. Dominujú prírodne materiály, ľanové oplecko je zdobene nahusto vyšívanými krížikovými vzormi. Okrem krojov z horehronských dedín boli odprezentované taktiež krásne kroje z regiónov Novohrad a Podpoľanie.

,,V súčasnosti je skibus benefit každého moderného lyžiarskeho strediska. Cezhraničný skibus je zárukou výhodnej lyžovačky a bezpečnej dopravy do zasnežených lyžiarskych stredísk a šetrí nielen peniaze turistov na dopravu, ale najmä životné prostredie. Preto sme veľmi radi, že Banskobystrický kraj a oblastné organizácie cestovného ruchu zavádzajú takéto inovatívne projekty do cestovného ruchu“ povedal Ing. Ľuboš Ďurinďák, predseda predstavenstva OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Poslednou zastávkou bolo najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku, Jasná s 50 km zjazdoviek, najmodernejšími lanovkami alebo 15-miestnymi kabínkovými lanovkami, ktoré spájajú región Horehronie s Liptovom cez Chopok v nadmorskej výške 2024 m. V dispozícii sú aj freeridové zóny a DCsnow spark. Hostia si mohli vychutnať pohľady na Horehronie a Liptov priamo zo zasneženého Chopku.

,,Lyžiarske stredisko Jasná sa teší čoraz väčšiemu prílevu turistov z Maďarska, ktorí tu bezpochyby nájdu zjazdovky všetkých náročností. Avšak bezpečnosť je aj u nás prvoradá a skibus, ktorí privezie návštevníkov pohodlne priamo na zjazdovky až z Maďarska je výborná myšlienka, o to viac, že spojí Maďarsko s tromi slovenskými regiónmi a vďaka prepojeniu lanovkami Chopok sever – juh aj s ďalším regiónom Liptov“ uviedol Ing. Matej Hulej, riaditeľ strediska Jasná.

Veríme, že návštevníci ocenia takúto iniciatívu a využijú výhodné služby a zľavy, ktoré pre nich pripravujeme v spolupráci s lyžiarskymi strediskami, Podpoľaním, Novohradom, Maďarskom a Banskobystrickým krajom“ uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Jazdu skibusom je nutné objednať na e-mailovej adrese skibus@blaguss.sk

Viac informácii nájdete na stránke www.horehronie.net