retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Piatok, 22. februára 2019 • 07:00.53 • informujeme

598x

Južná strana Chopku bude v sobotu patriť krňačkám

20.02.2019 Chopok – Brezno

Originálne preteky na historických saniach – krňačkách – mieria opäť na Chopok. Špeciálne drevené sane, ktoré používali v minulosti horehronskí drevorubači na zvážanie dreva, budú tentoraz súťažným náradím pre nadšencov zo Slovenska i zahraničia.

Sme veľmi radi, že po minuloročnej premiére zažijeme v Jasnej vďaka krňačkám opäť veľa zábavy. Ovládať tieto poctivé drevené sane bez akýchkoľvek úprav je síce poriadny kumšt, no pretekári to našťastie berú celé s humorom. Keď k tomu pripočítame bohatý sprievodný program, tak v Jasnej čaká na účastníkov i fanúšikov krňačkových pretekov veľa veľa zábavy," informovala brand manažérka strediska Jasná Jana Kňavová.

Druhý ročník Veľkej ceny Jasnej začne otváracím ceremoniálom už v piatok 22. februára o 18:00 v Brezne. Jeho súčasťou bude prezentácia pretekárov a krňačiek, návštevníci sa dozvedia viac z histórie týchto originálnych drevených saní, nebudú chýbať symbolické preteky na originálnej trati v krojoch priamo na námestí, či exhibičná jazda s prekvapením. Divákov roztancujú vystúpenia folklórneho súboru Šťastné detstvo a ľudová hudba Kučeravý Javor.

V sobotu 23. februára je ostrý štart na pravé poludnie z lokality Kosodrevina v nadmorskej výške 1488 m n. m., cieľ je v lokalite Krupová v nadmorskej výške 1084 m n. m. Na trati s dĺžkou 2,3 km sa predstavia dvojčlenné posádky mužov, žien a zmiešaných dvojíc. Okrem samotnej súťaže je pripravený aj bohatý sprievodný program, v ktorom nebude chýbať folklór, tradičné jedlá či animačné súťaže o vecné ceny. Do tanca zahrá ľudová hudba Veselí chlapci z Horehronia, silné horehronské hlasy predvedie sa aj Mužská spevácka skupina Krnohári.

,,Pre návštevníkov Horehronia sme počas jarných prázdnin pripravili obľúbené preteky na tradičných saniach na vysokohorskej trati, kde nám okrem adrenalínových pretekov, predvedú aj tradičný zvoz sena z vrchov. Turisti i domáci sa môžu pohodlne, ekologicky a bezpečne dopraviť do Krupovej skibusom zadarmo, ktorý bude štartovať z Brezna.“ uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu v Brezne.

Hlavným organizátorom podujatia je spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s., spoluorganizátorom je Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE.