retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 22. októbra 2019 • 08:09.03 • informujeme

656x

Ján Pindiak: Drevorezby - výstava

Názov: Ján Pindiak: Drevorezby
Miesto konania: Horehronské múzeum, Námestie gen. M. R. Štefánika 13 (Meštiansky dom)
Usporiadateľ: Horehronské múzeum
Trvanie: 25.10.2019 – 24.11.2019
Vernisáž: 25.10.2019 o 16:00 hod.
Realizácia: Horehronské múzeum
Kurátor: Mgr. Martina Ťažká

Drevorezby je výstižný názov výstavy inštalovanej v Horehronskom múzeu, na ktorej predstavuje svoju tvorbu rodák z Pohronskej Polhory Ján Pindiak.

Ľudový rezbár patrí do generácie narodenej v polovici 20. storočia. Od mladosti ho živilo remeslo, nakoľko je vyučeným murárom. Jeho druhé remeslo – rezbárstvo mu však učarovalo už v detstve a v dospelosti sa mu stalo záľubou. „Zaujímalo ma to odmala, keď som kedysi na Polhore kozy pásol, tak nožík bol vždy v ruke“, hovorí o svojich začiatkoch pán Pindiak. Prvé píšťalky a vyrezávané palice s hrdosťou ukazoval svojim kamarátom a najbližším. Učiteľov nepotreboval. Námety na prácu čerpal z prostredia horehronských dedín a čoskoro si našla mnoho obdivovateľov. Okoliu učaroval remeselník svojou šikovnosťou a nápaditosťou. Spočiatku svoju záľubu a jej výsledky prezentoval počas folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe, v  súčasnosti je ho možné stretnúť na mnohých folklórnych festivaloch a jarmokoch na Slovensku.

Pre breznianskeho diváka je tvorba Jána Pindiaka nie neznáma. Je jedným z tvorcov dreveného betlehemu, ktorý pravidelne počas vianočného obdobia krášli centrum Brezna. V jeho rukách dostal podobu jeden z troch kráľov a žena s chlapcom.

Pripravená výstava drevorezieb je už druhá v poradí, ktorú Horehronské múzeum v spolupráci s Jánom Pindiakom pripravilo. Prvá bola realizovaná v roku 2004.