retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 16. augusta 2021 • 08:24.46 • informujeme

1065x

Legenda o upírovi Prdimuchovi ožila opäť počas Upírskej svetlej noci 2021

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE aj tento rok, v spolupráci s nízkotatranskou dedinou, Hornou Lehotou, oživili legendu o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi a odprezentovali zaujímavosti obce späté s keltskou históriou.

Podujatie, opradené povesťami, tajomstvami a bohatou históriou, odštartoval o 13:00 hodine starosta obce, pán Vladimír Bušniak, ako inak než už tradičným výstupom na niekdajšie keltské sídlo a v súčasnosti Národnú kultúrnu pamiatku - hradisko Hrádok, na ktoré vedie 3,5 kilometra dlhý náučný chodník.

Po 17:00 hodine mohli všetci zúčastnení spoznať, v pamätnej izbe ,,Kelti na Horehroní“, nie len predmety a nástroje objavené archeologickým výskumom, či 3D model spomínaného sídla Keltov, ale tiež dáta, ktoré mapujú jednotlivé historické obdobia osídľovania nášho stredného a horného Pohronia.

Druhou izbou, ktorá lákala všetkých návštevníkov, bola ,,Izba upíra Prdimuchu“ plná strašidelných nástrah a úloh spájaná s miestnou povesťou. ,,Všetci nebojácni sa vrhli s nadšením do ich riešení s cieľom pomôcť Fonfe oslobodiť jej milovaného Jána Lehetského od zlého ducha upíra Prdimuchu a uniknúť z izby skôr ako napadne aj ich samotných“, dodala výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

,,Návštevníci každej vekovej kategórie sa tešili z pestrého popoludňajšieho programu, kde zažili tematické maľovanie na tvár, remeselné dielne a stánky, či hudobné i divadelné vystúpenie“, uviedla Mgr. Kristína Šajgalíková, destinačná manažérka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Upírska svetlá noc vyvrcholila vo večerných hodinách strašidelným pochodom upírskym Prdimuchovým chodníkom, kde jednotlivé príbehy o upírovi rozpovedali samotné historické postavy ako kat či šašo, v podaní hercov z umeleckej agentúry Divadelný svet.

,,Každým rokom sa snažíme prísť s novou atrakciou, ktorá by prilákala viac návštevníkov. Tento rok nebol výnimkou. Do zaujímavostí obce pribudlo nové múzeum v prírode, ktoré v podobe osadených drevených stĺpov s keltskými artefaktmi, pohrebnej hranice a popolnicového hrobu približuje život Keltov“, dopĺňa Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

,,Som nesmierne rád, že v spolupráci s Oblastnou organizáciou REGIÓN HOREHRONIE a aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, sa nám podarilo odprezentovať zaujímavosti obce späté s legendou upíra Prdimuchu i keltskou históriou, a prepojiť ich s hlavným dejiskom cestovného ruchu na Horehroní – rekreačnou oblasťou Tále a Krpáčovo“, spokojne dodal starosta obce Vladimír Bušniak.

Zdroj: www.horehronie.sk