retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 28. septembra 2021 • 08:35.46 • informujeme

1161x

Deň iný ako ostatné

Krásne počasie týchto dní láka ľudí von do prírody, aby sa pred príchodom prvých mrazov nasiakli jedinečnou atmosférou slnečných lúčov.

Aj zdravotne znevýhodnené deti z Pramienka si chceli užiť niečo z tejto nádhery a rozhodli sa ísť na výlet. Nie síce dlhý a náročný, ale k ich zdravotným možnostiach taký akurátny. Cieľ bol odsúhlasený jednohlasne – Ranč Čierny Hron, z hrončianskej strany obce Valaská. Aby bol výlet zaujímavejší zvolili si cestu z Brezna novou vlakovou súpravou na Chvatimech, kde sa pridali ďalší výletníci zo sídliska Štiavnička a potom spoločne zamierili priamo na ranč. Pre vodičov automobilov bola táto po krajnici kráčajúca skupinka neprehliadnuteľná nielen svojim bezpečnostným označením, ale najmä svojim počtom. „Pramienkárov“ spolu s vedúcou Denného centra Prameň Katkou Kokavcovou a dobrovoľníčkou Ľubkou Štugnerovou sa zišlo v počte dvadsať, a to sa viacerí z opodstatnených dôvodov nemohli zúčastniť. Výletníci už z cesty mohli zazrieť rôzne domáce zvieratá, ale pri vstupe na samotný, slnkom zaliaty ranč plný džavotu sa im naskytol naozaj jedinečný pohľad. Zvieratá voľne pohybujúce, zvieratá v ohradách, nebezpečnejšie zvieratá v klietkach. Jabĺčka a mrkvičky sa ušli kozliatkám a koníkom, ktoré boli pre všetkých najväčšou atrakciou. Mnohým boli blízke najmä preto, že v minulosti v rámci rehabilitácie podstúpili hipoterapiu. Morky, kačky a sliepky ich zaujali svojim pestrým šatom, holuby svojou jemnosťou a plachosťou. K dravcom ako jastrab a orol sa radšej veľmi nepribližovali, zato sa mohli pohrať s mačičkami a pohladkať psíkov, alebo si len sadnúť a obdivovať celú tú harmóniu.

Po rozlúčke so zvieratkami pokračovali na námestie do Valaskej, kde si za prejdenie trate v cukrárni dopriali sladkú odmenu a trocha oddychu. A cesta do Brezna? No predsa opäť novým vláčikom, ktorý tiež prispel k dopoludňajšiemu zážitku a k tomu, aby deti prežili znova deň iný ako ostatné.

Za ZŤP deti Pramienok Ľubica Štugnerová