retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Sobota, 30. októbra 2021 • 12:12.14 • informujeme

611x

Strašidelný upírsky deň v Hornej Lehote prilákal počas jesenných prázdnin mnoho detí

Legenda o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi ožila v nízkotatranskej obci Horná Lehota aj počas prebiehajúcich jesenných prázdnin.

Ľudia kedysi verili, že duch démona Prdimuchu, so sivou tvárou, červenými očami a dlhými špicatými zubami vyčnievajúcimi spopod pier, stále drieme v močiaroch na pomedzí dvoch dedín. Dokonca sa o ňom traduje, že mal silu za piatich, menil sa na vlka a keď kráčal obcou, kravy stratili mlieko, psy zavýjali a s chvostom medzi nohami zmizli ako gáfor. Ľudia si kadečo o ňom povymýšľali, povraveli, a tak sa nevie čo je pravda a čo naopak klam.

Kým v minulosti naháňal miestnym obyvateľom strach, dnes príbehy o ňom lákajú predovšetkým deti, pre ktoré Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE pripravila Strašidelný upírsky deň plný hier, zábavy, tvorivosti i nástrah.

,,Okrem obľúbeného tematického maľovania na tvár, vďaka ktorému sa to v Hornej Lehote podobalo na oslavu amerického sviatku Halloween, čakal pre malých návštevníkov naozaj atraktívny program.“ hovorí destinačná manažérka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Mgr. Kristína Šajgalíková. Najväčším lákadlom bol vstup do Prdimuchovej upírskej izby plnej záhad, tajomna a úloh. Cieľom je z nej uniknúť ešte skôr, ako spomínaný démon napadne prítomných.

Podujatie bolo obohatené tvorivou detskou dielňou, kde si šikovné rúčky mohli vymaľovať svojho upírika či vytvoriť okaté tekvičky i chutné strašidlá. Po zotmení, ktoré umocňovalo celkovú atmosféru, začal ožívať príbeh nie len samotného upíra Prdimuchu, ale aj čarodejnice Fonfy, ktorá podľa legendy odkliala Jána Lehotského spod kliatby, do ktorej ho uvalil duch démona. Na základe rozpovedaného príbehu sa deti s nadšením vrhli do riešenia kvízu, kde si odskúšali svoje získané poznatky o Prdimuchovi a jeho milovanej Fonfe.

Záver podujatia bol venovaný detskému večernému kinu so vzhliadnutím animovanej rozprávky s názvom Veľké želanie, ktorá je rovnako vsadená do strašidelného prostredia plného kúziel a dobrodružstiev.

,,Všetky deti, ktoré prišli stráviť svoj prázdninový deň do Hornej Lehoty, si ho nešli vynachváliť. Tešili sa, ako z návštevy únikovej miestnosti, v ktorej sa všetky držali statočne, tak z kreatívnej tvorby, kvízových otázok a premietania filmu. Pevne veríme, že sa aj toto podujatie stane rovnako obľúbené a bude sa organizovať pravidelne každý rok ako letné podujatie Upírska svetlá noc. “ uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Zdroj: www.horehronie.sk