zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 09. augusta 2022 • 08:51.51 • informujeme

441x

Festival The Legits Blast je za nami. Toto sú mená najlepších tanečníkov

Banská  Bystrica, 8. august 2022

Festival The Legits Blast má svoju trinástu edíciu úspešne za sebou. Nezabudnuteľné výkony predviedli tanečníci z takmer 80 krajín sveta, medzi nimi aj nováčikovia z Austrálie, ale aj národné olympijské tímy z Číny a Kazachstanu. Fascinujúce tanečné čísla predviedli Francúzi, ale aj Taliani.

Ani tento rok nebola núdza o prekvapivé výsledky. Najväčšie medzinárodné tanečné podujatie odštartovalo svoj hlavný program v piatok doobeda preliminačnými kolami, z ktorých do sobotňajších battlov postúpilo TOP 16 tanečníkov z každej kategórie.

Najsilnejšou bola už tradične kategória 1vs1 Breaking. Vo finále si zmerali sily dvaja krajania z Francúzska, ktorí do battlu nastupovali ako priatelia. Napokon bol z dvojice úspešnejší B-Boy Lagaet. Ten sa už na minulých ročníkoch prebojoval do užšieho výberu, no teraz triumfoval po prvý raz. Nečakanú atmosféru priniesla aj kategória Cypher Cat, v ktorej zvíťazil B-Boy Allef z Brazílie. Detským šampiónom v breakingu sa stal B-Boy Danger z Talianska, ktorý porazil aj šikovného mladého Švajčiara Lotusa. Medzi ženami si svoje prvenstvo nakoniec vybojovala B-Girl 671 z Číny: ,,Favoritke a víťazke minulého ročníka, Nicke z Litvy, sa žiaľ nepodarilo prebojovať do najužšieho výberu. Vypadla už v štvrťfinále. Má však ešte celú budúcnosť pred sebou,“ hovorí Martin Gilian, jeden z organizátorov festivalu. Kategóriu dvojíc ovládli elitní tanečníci z tímu Red Bull All Stars, Maročan Lil Zoo a Phil Wizard z Kanady.

V nedeľu doobeda sa konala historicky prvá profesionálna slovenská breakingová tour. Jej poslaním je podporovať rast breakingovej a hip-hopovej kultúry na Slovensku prostredníctvom vzdelávacích programov, podujatí tanečných škôl a podpory mladých talentov. Svoju formu potvrdil B-Boy Twister, ktorý sa snaží nazbierať čo najviac bodov, aby mohol reprezentovať Slovensko aj na LOH 2024 v Paríži. Iskrilo to ale aj medzi tímami v súťaži Rep Your Country: ,,Vo finálovom kole sa ocitlo Francúzsko, ktoré však nestačilo na favorizovanú Ukrajinu,“ dopĺňa Gilian.

Organizátori zhodnotili, že aj tento ročník festivalu sa mimoriadne vydaril: ,,Chceme sa poďakovať všetkým zúčastneným, našim hosťom, partnerom, ale aj dobrovoľníkom, bez ktorých by nebolo možné zorganizovať festival v tejto podobe. Veľká vďaka patrí aj Bystričanom, za to, že prišli podporiť všetkých bboys a všetky bgirls na Námestie SNP, ale aj do iných lokalít. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník, ktorý sa uskutoční v posledný júlový týždeň roku 2023. Veríme, že opäť roztancujeme Banskú Bystricu a prinesieme do nášho regiónu typickú nezameniteľnú atmosféru tohto svetovo známeho konceptu,“ dodáva na záver Gilian.

Podujatie sa realizovalo pod záštitou pána primátora Banskej Bystrice, Jána Noska, ktorý poctil festival osobne a slávnostne otvoril finálový večer The Legits Blast 2022.

Festival The Legits Blast tento rok podporili: Vyšehradský fond, Mesto Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj, Oblastná organizácia cestovného ruchu, E-Cypher, Creative Europe, Europa SC, Europa2, R2N Business Center a spoločnosť Motor-Car Banská Bystrica.

Vychutnaj si finálovú atmosféru z kraľovskej kategórie, 2vs2 Breaking, z The Legits Blastu na nasledovnom linku: Lil Zoo & Phil Wizard vs. Zoopreme & Exaggerate | 2v2 Breaking Final | Outbreak Europe 2022