zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 05. decembra 2022 • 10:46.46 • informujeme

638x

Mikulášska jazda na Čiernohronskej železnici

ČIERNY BALOG

Mikuláš tento rok na Čiernohronskú železnicu zavíta v sobotu 10. decembra. Okrem jazdy vláčikom sa návštevníci môžu tešiť na Mikulášovu dielničku a s pomocou profesionálnej cukrárky si ozdobiť svoj medovník. Deti potešia aj sladké balíčky.

Mikulášske jazdy patria na Čiernohronskej železnici už k tradičným podujatiam. Tohtoročný termín nie je náhodný. 10. decembra slávnostne obnovuje svoju prevádzku aj švajčiarska Waldenburgerbahn, od ktorej nezisková organizácia ČHŽ získala električkové vozidlá (https://www.chz.sk/sk/novinky/smer-horehronie/). Tie by sa mali stať súčasťou regionálnej dopravy na Horehroní.

Tento rok sme oslavu Mikuláša spojili aj s prehliadkou električkových vozidiel pre verejnosť. Máme za sebou skúšobné jazdy a veríme, že už čoskoro v nich prevezieme aj prvých cestujúcich,“ hovorí Ing. Aleš Bílek, riaditeľ Čiernohronskej železnice. „To, za aký čas (614 dní!) sa Švajčiarom podarilo prebudovať železnicu na väčší rozchod, je v mnohých smeroch inšpiratívne. My sme počas leta sprevádzkovali jednu súpravu s elektrocentrálou CAT a overili tak priechodnosť a kompatibilitu švajčiarskych vozidiel po karpatských koľajach bývalej lesnej železnice. Prvotné skúšky dopadli veľmi dobre,“ dopĺňa. https://www.chz.sk/sk/novinky/svajciarske-elektricky-ozivaju/

Záujemcovia si tak počas soboty budú môcť nielen vychutnať sviatočnú atmosféru, ale aj sa bližšie zoznámiť s projektom revitalizácie Čiernohronskej doliny. „Veríme, že I. etapa projektu sa úspešne rozbehne už budúci rok,“ upresňuje Aleš Bílek. https://www.chz.sk/sk/novinky/ciernohronska-elektricka-zeleznica-ciele-projektu/

Na Mikulášske jazdy sa vždy veľmi tešíme. Organizujeme ich už takmer 30 rokov a patria k tým najkrajším podujatiam. Mnohé rodiny s deťmi sa k nám neraz vracajú, a to je pre nás a našu prácu tá najväčšia odmena a zadosťučinenie,“ dodáva riaditeľ ČHŽ. Na trase Čierny Balog – Vydrovská dolina bude premávať historický motorový vozeň z roku 1939. Pre návštevníkov bude otvorená aj reštaurácia Lampáreň, všetky informácie sú dostupné na www.chz.sk.

Čiernohronská železnica patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v regióne. Ročne ju navštívi až 70 000 turistov a prepraví vyše 130 000 cestujúcich. Jej silný príbeh fascinuje ľudí po celom svete. Roky funguje ako nezisková organizácia a najmä vďaka pomoci mnohých dobrovoľných brigádnikov, ktorí sa sem každé leto vracajú. Jej existencia je závislá od cestovného ruchu a práce dobrovoľníkov, nie je systematicky dotovaná štátom. Z finančných prostriedkov, ktoré získa z predaja vstupeniek, sú financované všetky nevyhnutné opravy a zabezpečený jej ďalší chod. Podujatie Mikulášska jazda je organizované s podporou BBSK a OOCR Horehronie.

Zdroj: www.chz.sk