retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 01. augusta 2016 • 11:27.30 • krimi

1261x

Podvodní stále „úradujú“, okrádajú seniorov o peniaze

V Banskobystrickom kraji sme v krátkom čase objasnili už tri prípady, kedy podvodníci okradli seniorov a policajti Banskobystrického kraja naďalej pokračujú v objasňovaní sérií týchto prípadov.

Vyšetrovateľ v Banskej Bystrici obvinil zo zločinu porušovania domovej slobody v súbehu z prečinom podvodu spáchaného v štádiu pokusu, 34-ročného muža z Lučenca. Vo štvrtok (28.7.) medzi 12.15 až 17.30 hodinou, obvinený približne 10-krát zatelefonoval na číslo pevnej linky zriadenej v byte na Tatranskej ulici v Banskej Bystrici, ktorý užíva 87-ročná dôchodkyňa. Uvádzal ju do omylu tým, že sa predstavil ako jej vnuk, ktorý sa dostal do problémov tým, že mal asi pred mesiacom nehodu a potrebuje 4-tisíc eur, pretože mu rodina ženy s dieťaťom do ktorých nabúral robí problémy. Zdôrazňoval, že o tom nesmie nikto vedieť a to ani jeho rodičia, na základe čoho mu poškodená najprv uverila a uviedla, že má doma hotovosť len 2-tisíc eur. Po viacerých telefonátoch jej povedal, že pre peniaze pošle človeka aj s papiermi od notára. Okolo 17.30 hodine prišiel za ňou muž, ktorý sa predstavil ako „Mesároš“, pričom na jej výzvu, že chce vidieť papier od notára, bez slov a proti jej vôli vstúpil do chodby bytu a zatvoril za sebou dvere, kde bol následne zadržaný príslušníkmi odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici, ktorí boli na miesto privolaní dcérou poškodenej. Keďže sa muž pohol smerom ku dverám a snažil sa utiecť, bol zadržaný, pričom pri zadržaní kládol aktívny odpor a z tohto dôvodu mu boli založené putá.

Obvinený bol pristihnutý priamo pri páchaní trestnej činnosti. Do bytu poškodenej vošiel bez jej výslovného súhlasu využijúc vysoký vek a zdravotný stav poškodenej, ktorá sama nemala šancu účinne sa brániť pred jeho neoprávneným vstupom. Obvinený predstierajúc, že je vnuk poškodenej, sa zároveň týmto podvodným spôsobom pokúsil od poškodenej vylákať finančné prostriedky, po ktoré si prišiel k nej do bytu a ktoré od nej výslovne a osobne požadoval.

Kto neoprávnene vnikne do obydlia iného, alebo tam neoprávnene zotrvá, potrestá sa odňatím slobody až na 2 roky. Odňatím slobody na 3 až 8 rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin na chránenej osobe. Za chránenú osobu sa považuje aj osoba vyššieho veku, číže osoba staršia ako šesťdesiatpäť rokov. Pokus trestného činu je konanie, ktoré bezprostredne smeruje k dokonaniu trestného činu, ktorého sa páchateľ dopustil v úmysle spáchať trestný čin.

Po vykonaní procesných úkonov vyšetrovateľ obvineného umiestnil do policajnej cely a spracoval podnet na návrh na jeho väzobné stíhanie. Sudca okresného súdu vzal v sobotu (30.7.) obvineného do väzby. Za tieto skutky hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

V ten istý deň sme v Banskobystrickom kraji zaevidovali ďalšie dva prípady

Polícia v Poltári začala trestné stíhanie za prečin krádeže. Vo štvrtok (28.7.) okolo 11.30 hodine, v katastri obce Šoltýska, pri rekreačnej oblasti Kokava nad Rimavicou, páchateľ prišiel k rodinnému domu 82-ročnej dôchodkyni a uviedol, že majú veľký preplatok na elektrickej energii. Povedal, že jej dá 120 eur, avšak mal len 500 eurovú a 20 eurovú bankovku, ktoré jej podal a vypýtal si od nej výdavok 400 eur. Keď si poškodená vzala peňaženku s peniazmi a chcela z nej vybrať 400 eur, peňaženku aj s bankovkami ktoré jej podal, jej vytrhol z ruky a vybehol von z domu, kde nasadol do osobného motorového vozidla nezistenej značky a nezisteného evidenčného čísla, tmavej farby a z miesta ušiel. Poškodenej dôchodkyni spôsobil škodu vo výške 2000 eur.

V ten deň (28.7.) sa neznámy muž pokúsil podvodným spôsobom získať peniaze aj od dôchodcu v obci Sihla v okrese Brezno. Predstavil sa mu, že je z elektrární a osobne mu prišiel vrátiť preplatok 100 eur. Vytiahol 500 eurovú bankovku a chcel naspäť výdavok vo výške 400 eur. Keď dôchodca od podozrivého žiadal, aby preukázal svoju totožnosť a mal podozrenie, že bankovka je falošná, podozrivý vzal naspäť svoju bankovku a pokúsil sa dôchodcovi z rúk vytrhnúť aj výdavok, čo sa mu nepodarilo. Po neúspešnom pokuse sa neznámy muž rozbehol k autu tmavej farby, ktoré stálo pred domom a odišiel. Neznámy muž bol veku približne 40 rokov, mal čierne vlasy so začínajúcou plešinou, oblečenú mal bielu košeľu a oblekové nohavice.

Polícia na objasnení týchto prípadov intenzívne pracuje a zároveň žiadame aj seniorov, aby boli opatrní, aby neodovzdávali a nepožičiavali peniaze osobám, ktoré nepoznajú.

Najskôr si overte, či naozaj volá Váš príbuzný, ktorý Vás v telefóne žiada o požičanie peňazí na kúpu auta alebo na iné účely. Zavolajte svojmu príbuznému a nedávajte peniaze do rúk osobe, ktorú nepoznáte, aj keď tvrdí, že ju za Vami posiela Váš príbuzný.

Preverte si, či ide o skutočných zamestnancov spoločností, ktorí Vám prišli bez ohlásenia vykonať odpis spotreby vody, plynu, elektriny alebo vyplatiť preplatok. Preplatky a nedoplatky sa nevyplácajú v hotovosti!

Zdroj: KRPZ BB