retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 14. júla 2011 • 08:32.23 • šport

1829x

Slováci na Silk Way Rally - 4. etapa

V Moskve sa tento víkend začal ďalší ročník Silk Way Rally zo série Dakar. 4000 kilometrov dlhá trať vedie z  Moskvy do Soči. Na štarte na Červenom námestí historicky prvý krát nechýbala ani slovenská posádka – manželia Ulrichovci na Nissane Navara.

Tisíce ľudí vítali hviezdy Dakaru, medzi ktorými nechýbala ani legenda tejto súťaže - Stephane Peterhansel. Ten bol naposledy v Rusku v roku 1992, kedy na Yamahe vyhral rely Paríž – Moskva – Peking. Tento ročník Silk Way Rally láme rekordy. Prihlásených je 105 automobilových posádok a 34 kamionov – čo tvorí spolu karavánu s viac, ako 1200 ľuďmi. Na tomto vrcholnom motoristickom podujatí v Rusku čakajú na jazdcov najskôr stepi medzi Moskvou a Volgogradom, neskôr pieskové duny v okolí Astrachane. Organizátori pripravili na tento rok o približne 30% viac pieskových trás, ako v minulom roku. Najbúrlivejší potlesk zožali na štarte už tradične - ruské Kamazy. Domáca továreň postavila 5 tímov a patrí medzi najväčších favoritov medzi kamiónmi. Pred štartom si veril aj Čech – Aleš Loprais na Tatre. O prvenstvo medzi automobilmi sa pravdepodobne pobije tím Monster Energy - jazdiace na Mini a BMW s niektorým z ruských tímov. Slovenská posádka Juraj Ulrich a Daniela Ulrichová štartujú v kategórii T2, teda sériových áut. S Nissanom Navara vyhrali minulú sezónu zónu strednej Európy v cross-country rally. Silk Way Rally potrvá do budúceho víkendu, má 7 etáp a každá posádka, ktorá dôjde do cieľa, získa finančnú prémiu.

Etapa z Volgogradu do Astrachane Slovákom vyšla. Napriek pretrvávajúcim problémom s prevodovkou (nefunguje 3. prevodový stupeň) dorazili v utorok do bivaku pred 8 večer, bez väčšieho zdržania na trati.

V celkovom hodnotení sa posunuli dopredu. V stredu 13.7.2011 vyrážali na štart etapy z Astrachane do Astrachane (slučka) ako 7. najlepšia posádka vo svojej kategórii T2, teda sériovych áut, a v celkovom poradí začali ráno na 45. mieste zo 105 tímov. Počas stredajšej, približne 400 kilometrovej etapy v okolí delty Volgy, sa vyvarovali technickým a navigačným problémom a neplánovaným zastávkam. Približne v polovici etapy držali tempo s posádkami, ktoré štartovali pred nimi.

Autor: Adriana Sihelská, HUGO BACH