retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Nedeľa, 12. februára 2012 • 11:43.41 • turistika

3480x

Plodný víkend breznianskych turistov

V piatok tretieho februára OZ KST TOMO bilancovalo svoju činnosť na výročnej členskej schôdzi.

Správu o činnosti za r. 2011 predniesla predsedníčka klubu. Potom hospodárka zhodnotila hospodárenie klubu. Turisti záverom schválili rozpočet a plán na I. polrok 2012.

Po ukončení schôdze sa konalo pampúškové posedenie, ktoré osviežila prítomnosť masiek (čarodejnica, upír, či dáma). O občerstvenie bolo postarané – pampúšiky, ktoré neodmysliteľne patria k fašiangovej atmosfére alebo obložené misy so všelijakými dobrotami. Hudba, tanec – aj také bolo posedenie. Turisti sa nezabávali dlho, lebo ich na druhý deň čakal turistický prechod Brezno – Bystrá.

Zimný prechod Brezno – Bystrá

OZ KST TOMO každoročne poriada zimný prechod Brezno - jaskyňa Bystrá, ktorým si pripomína výročie oslobodenia mesta Brezna.

Štvrtého februára sa členovia klubu vybrali k svojmu cieľu dvoma trasami- jedna skupina vyšliapla z Brezna cez Rúry a Diel pod retranslačku. To bolo dohodnuté miesto zrazu s druhou skupinou, ktorá šla z Pohanského na Diel.

Cestu sme nastúpili s odhodlaním (teplomer neklesol nižšie ako – 17°C, presne tak ako deň predtým sľúbila predsedníčka klubu). Prizabudli sme však, že cesta z Pohanského je cez otvorené priestranstvo a od samého začiatku do nás naráža prudký, ľadový vietor. Chvíľu kráčame po stopách, vypluhovaných ratrákom, neskôr sa už zabárame do snehu miestami po kolená, niekedy aj vyššie. Máme síce krásny výhľad na hrebeň Nízkych Tatier, ale pre vietor a zimu ich veľmi nestíhame obdivovať. Občas sa ešte smejeme, keď malá Nana zapadne do snehu, ale ku kolibe pod retranslačkou už prichádzame zmorení a premrznutí. Po stretnutí so skupinou z Brezna zisťujeme, že oni mali pohodovú, vypluhovanú cestu bez poryvov vetra. Skupina z Pohanského sa rozhodne vrátiť cez Diel a Rúry do Brezna a malá skupinka pokračuje do jaskyne, aby tu položila kytičku k pamätnej tabuli.

Na budúcu sobotu 18.2.2012 plánujeme Slovenský raj – Suchá Belá
(bližšie informácie na www.stredoslovaci.sk
alebo u p. Slavkovskej, tlf.č. 6113327, 0908 646311).

Autor: JUDr. Elena Kollárová