retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia chopok-chata seven taxi brezno pizzeria u juraja preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 07. januára 2013 • 08:29.10 • turistika

1608x

(Ne)turistické Vianoce a Nový rok

Klub breznianskych turistov mával vždy dobrý zvyk – vyjsť si do prírody po celú zimu, aj cez Vianočné sviatky. Podľa plánu sme mali 22.12. ísť na túru - zimný prechod Tále-Krpáčovo. Napriek krásnemu počasiu sme na stanicu prišli len 3 a na najbližšej zastávke sa k nám ešte pripojil jeden turista. Došlo teda k zmene plánu a šli sme sa prejsť cez Dúbravku na Geľbu a odtiaľ popri Murínovcoch dolu.

Druhý sviatok vianočný sa každoročne nesie v duchu Štefanského sviatku a po túre sa vždy ide navštíviť bývalý turista Števko Pinter, ktorému ideme popriať najmä zdravie a trošku ho rozveseliť. Žiaľ, tento sviatok prišla len jedna turistka – tak sa túra znovu nekoná a Števka ide navštíviť len ona a tajomníčka klubu Melanka (čo Števka dosť zarmútilo, lebo čakal viacerých kamarátov-turistov).

Posledná sobota v roku – konečne skupinka 11 turistov kráča od televízora ponad Kaufland, Banisko na Žaly. Nad nemocnicou sa odfotíme pri snehovej soche psa a pokračujeme v ceste. Slniečko krásne svieti, je príjemné počasie, tak si to všetci užívame.

Nový rok 2013 – našťastie nenastal koniec sveta a turisti tradične idú na túru smerom k Máľuske. Po dlhej zdravotnej prestávke sa k turistom pripojí aj Melanka – tak sa trasa prispôsobí jej chorému chrbátu – ideme cez starý cintorín, Dúbravku, Marekovou cestou až na Geľbu. Rýchlejšia skupinka nakladie ohník, trošku sa ohrejeme, občerstvíme a potom zídeme po lúke nad Banisko. Pri Murínovcoch je poriadne šmykľavo a nejeden z nás vyskúša, aká tvrdá je zamrznutá cestička.

Prvá novoročná sobota – naplánovaná túra cez Lipovú do Valaskej. Ranné mrholenie zrejme znova odradilo turistov (alebo že by pohodlnosť?). Na stanicu sme prišli traja – po vzájomnej dohode sa rozhodneme, že sa predsa len ideme vyvetrať a prejdeme sa do Laznej. Po daždi sú chodníky poriadne klzké, ale ideme ponad nemocnicu, Banisko do Laznej. Chvíľku si pofotíme koníky a tešíme sa, ako sa umúdrilo počasie – slniečko svieti, obloha je krásne modrá. Všetci traja si pochvaľujeme, že sme si vyvetrali hlavy a prialo nám aj počasie.

Autor: JUDr. Elena Kollárová