retro bar brezno
In-počasie Meteoinfo
stredoslovaci chata pod chopkom tepovanie brezno preprava.info zlata zalozna

Správy

Utorok, 15. októbra 2013 • 09:31.21 • turistika

1437x

Jeseň je neomylne tu...

Nedostupnosť autobusových spojov občas spôsobí, že breznianski turisti sú nútení naplánovanú akciu zrušiť a inokedy ju zas presunúť na nedeľu.

Tak to bolo aj prvý októbrový víkend – v nedeľu 6. 10. si 26 turistov a priaznivcov turistiky zvolilo lákavú ponuku – Západné Tatry. Aby ponuka vyhovovala zdatnejším i tým, čo chcú byť v prírode, ale už nepodávajú vrcholové výkony, znovu sme vybrali dve trasy:

I. viedla z ústia Žiarskej doliny (900m) k Žiarskej chate (1324m), neďalekému cintorínu obetí hôr a vodopádu a II. na Baranec (2185m) a tí najzdatnejší si ešte pridali Plačlivô (2125m).

Počasie nám žičilo, k Žiarskej chate sme kráčali lesným chodníkom po žltej značke. Pod nami nás na ceste sprevádzal potok Smrečianka. Občas sme vyčkávali na zábudlivcov, ktorí na trase postrácali bundu, palicu,... Z turistov sa našťastie nestratil nikto, takže sme všetci došli k chate, kde sme si dopriali krátky oddych a občerstvenie. Potom sme šli pozrieť symbolický cintorín obetí horských nešťastí Západných Tatier, ktorý vznikol v roku 1995. Pietne miesto tvorí drevená brána, plastiky, kríž so zvonom a ústredný balvan s menami ľudí, ktorí sa už z túry nevrátili. Po skalách okolo sú umiestňované pamätné tabuľky jednotlivých tragédií. Za cintorínom približne pätnásť minúť od chaty po zelenej značke je Šarafiový vodopád, pri ktorom nafotíme pár pekných snímkov.

Na spiatočnej ceste sme ešte navštívili Medvediu štôlňu, vypočuli si zaujímavý výklad sprievodcu o živote baníkov, urobili pár snímkov permoníkov ako aj vonkajšieho okolia štôlne.

Druhá skupina šla po červenej na Baranec, odkiaľ si užívali krásne výhľady Cez Žiarske sedlo zišli ku chate a odtiaľ využili ponuku zísť k ústiu doliny na kolobežkách.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

Viac fotografií nájete na Google+ - Žiarska dolina (Baranec)
alebo fotografiách od Maroš Kajco Vais - Žiariarska dolina-Baranec-Plačlivô