retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 05. mája 2015 • 08:45.29 • turistika

2925x

Hrady, zrúcaniny, kostol...

Je sobota a my, breznianski turisti vyrážame na turisticko-poznávací výlet.

Prvá zastávka: Predajná – štrajkuje nám autobus. Po 20 minútach sa nášmu šoférovi podarilo ho spojazdniť a môžeme pokračovať v ceste.

Druhá zastávka: Revišťské Podzámčie. Vystúpime z autobusu, spoločné foto s pozadím hradných zrúcanín a už kráčame po značke ku zrúcanine hradu Revište. Náučný chodník nám porozpráva o najdôležitejších obdobiach tohto hradu. Postavený bol v polovici 13. storočia a vystriedalo sa na ňom viac majiteľov (informačné panely nás oboznamujú s jeho históriou a majiteľmi ( králi Ondrej II., Ľudovít I., Žigmund, Matej Korvín, zmocnil sa ho aj Ján Jiskra z Brandýsa, Dóciovci). Hrad v r. 1792 vyhorel od blesku a odvtedy chátral. V r. 2011 bolo založené združenie na jeho záchranu pre budúce generácie.

Z hradu je výborný výhľad do okolia, pod nami sa kľukatí koryto Hrona. Fotíme krásne zábery hradných zrúcanín a nás medzi nimi. Keď sa nabažíme slniečka a oddychu medzi hradnými múrmi, vraciame sa pomaly do súčasnosti. Oddych máme naplánovaný v areáli reštaurácie drevenica – občerstvíme sa, poniektorí chytajú bronz. Tí mladší skúšajú šmýkačku, či hádzanie lopty do koša. Pred drevenicou aj vo vnútri obdivujeme veľké kovové sochy zvierat – býka, koňa, či maličké jašteričky v interiéri, ktoré vytvoril sochár P. Dubina.

Poobede odchádzame na zastávku č. 3 - zámok Vígľaš, kde nás už čaká sprievodca, aby nás previedol zrekoštruovanými priestormi, v ktorých sa teraz nachádza luxusný hotel Grand Vigľaš. Prezrieme si kaplnku ako aj siene, v ktorých sa už pripravuje svadobná hostina.

Po prehliadke a obšírnom výklade opúšťame hradné múry, aby sme sa dostali k poslednému cieľu našej cesty – zastávka č. 4 – Hronsek – drevený artikulárny evanjelický kostol. Kostol bol postavený a vysvätený v r. 1726. Klenba pripomína tvar prevrátenej lode. Je celý z drevaa pri jeho stavbe nesmeli byť použité klince. Je k neuvereniu, že je v ňom až 1100 miest na sedenie. V tichosti si prehliadneme kostol, jeho výzdobu a fotíme ho v lúčoch zapadajúceho slnka. Ešte posledné zábery na Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ z r. 1775 so zaujímavým priečelím a naša dnešná púť za zaujímavosťami a históriou sa končí.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete tu Revište, Vígľaš, Hronsek
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno