retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 18. mája 2015 • 12:29.48 • turistika

3356x

Výstup na Ďumbier

9. máj 2015 – deň konania jubilejného 45. ročníka výstupu na Ďumbier.

Výstup organizuje OZ KST TOMO v spolupráci s MŠK na počesť obetiam II. svetovej vojny. Turisti už postávajú na námestí a očakávajú otvorenie podujatia.

Predsedníčka klubu privítala prítomných turistov ako aj priateľov zo Zvolenského klubu Pustý hrad a pripomenula, že tohoročný výstup sa koná pri príležitosti 70. Výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Spomenula na prvých organizátorov a nadšencov pre toto podujatie a vzdala im s prítomnými poctu minútou ticha. Potom nasledovalo položenie kytíc k pamätníku na námestí a odchod autobusu na Čertovicu, Trangošku a Srdiečko. Výstup sa konal z týchto východiskových bodov.

Počasie nám vcelku prialo, chvíľami síce zatiahlo oblohu, potom zas vykuklo slniečko. Naša skupinka si vybrala trasu z Kosodreviny. Keď sa vezieme lanovkou zo Srdiečka, šľahá nám do tváre nepríjemné mrholenie. Len čo sa však po modrej značke vyberieme na trasu, dážď ustal a my cestou fotíme prvé pozdravy jari – rozkvitnuté krokusy. Na viacerých miestach je ešte dosť snehu a my sa občas zaboríme až po kolená.

Keď dorazíme na „Štefáničku“ zapíšeme sa do našej kroniky a predsedníčka odovzdá účastníkom výstupu krásne magnetky. Potom sme položili kyticu k pamätníku a uctili sa pamiatku padlých.

Potom sa už lúčime – jedna skupina ide dolu na Trangošku, ďalšia sa vracia na Kosodrevinu, treba vykročiť, lebo obloha sa zase zatiahla a na horách sa počasie mení s rýchlosťou vetra. Našťastie všetci v poriadku (aj napriek niekoľkým pádom) dorazíme na Trangošku, kde sa zvítame s Ondríkom - predsedom klubu z Krpelian. Sme vďační kamarátom z Krpelian, ktorí prišli a podporili toto naše významné podujatie. Dážď sa už rozpršal naplno a tak dal bodku za dnešným podujatím.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete tu Výstup na Ďumbier
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno