retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 28. mája 2015 • 14:57.42 • turistika

2057x

I. ročník Chodníkom Mateja Chovanca ku prameňu Ipľa

Je sobota, slniečko nám krásne svieti a hojná skupina breznianskych turistov sa stretla, aby si uctila pamiatku vzácneho človeka, dobrého kamaráta Mateja Chovanca, ktorý nás pred rokom nečakane opustil.

Autobusom sa vyvezieme na Lom nad Rimavicou, po vystúpení si pripomenieme nášho uja Maťa, ktorý sa rád zúčastňoval tejto túry ku prameňu Ipľa. Preto výbor rozhodol o založení tradície – Chodníkom Mateja Chovanca. Na rázcestí sa rozdelíme na dve skupiny –jedna ide cez Biele vody a druhá po modrej a červenej značke priamo ku prameňu. Cestou sa pristavíme pri pamätníku, ktorý pripomína leteckú katastrofu z r. 1956, pri ktorej zahynulo 21 dôstojníkov československej armády.

Odtiaľ je už len na skok ku prameňu Ipľa – cestou míňame skupinu jazdcov na koňoch a už sme pri cieli. Informačná tabuľa, nový prístrešok, strieška nad prameňom. Všetko je na svojom mieste, len žerucha pri vodičke nám chýba. Ipeľ pramení vo Veporských vrchoch a je treťou najdlhšou slovenskou riekou (123 km). Slniečko krásne prihrieva, tak si ho všetci užívame – každý po svojom, jedni sa opaľujú, ďalší opekajú slaninku a najmladší Samko s Karinkou sa hrajú.

Krásny deň, ktorý ešte nekončí. Skupinka z Bielych vôd ostáva pri prameni, ďalší kráčajú, aby stihli autobus z rázcestia pri Sihle. Pri poslednej zákrute však už vidíme len koniec autobusu. Tak schádzame do Sihly, kde si bez naháňania stihneme poprezerať novú výzdobu na nádvorí pohostinstva (hojdačky, drevené sochy, koník s povozom,..) a dopriať si kávičku.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete tu Prameň Ipľa
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno