phviezdne vianoce brezno
In-počasie Meteoinfo
stredoslovaci chata pod chopkom tepovanie brezno preprava.info zlata zalozna

Správy

Nedeľa, 21. augusta 2011 • 18:43.58 • turistika

1974x

Obetiam Veľkej Fatry – mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu

Už pred niekoľkými týždňami dostal klub breznianskych turistov pozvánku na slávnostné otvorenie pietneho miesta obetiam hôr Veľkej Fatry. Turisti pozvanie prijali a považovali si za česť sa tohoto podujatia zúčastniť.

Keďže sa im nepodarilo zabezpečiť autobus, rozhodli sa ísť na osobných autách. Posádka dvoch áut z Brezna a jedného zo Zvolena sa v sobotu 20. augusta viezla cez Banskú Bystricu, Harmanec, aby za parkoviskom pri Harmaneckej jaskyni odbočila na lesnú cestu cez Zalámanú dolinu ku horskému hotelu Kráľova studňa. Štrnásť kilometrov cesty preverilo šoférsku zdatnosť vodičov a dobre pretriaslo spolucestujúcich. Napriek tomu cestou obdivovali zurčiace vody Harmaneckého potoka, s občasnými kaskádami – vodopádmi.

Šťastní vystúpili pred hotelom Kráľova studňa (1250m), odkiaľ kráčajú chodníkom k pietnemu miestu neďaleko mohyly padlých v II. svetovej vojne. Na mieste je už postavený päť metrový kovový kríž, pamätná tabuľa s menami obetí hôr Veľkej Fatry a účastníci pietneho aktu – členovia Horskej služby, Klubu seniorov HS, KST a ďalší účastníci, ktorí si prišli uctiť pamiatku obetí hôr. Po príhovoroch a kultúrnom programe vojenský dekan vysvätil pietne miesto a kríž.

Breznianski turisti idú pozrieť aj mohylu a bunker z II. svetovej vojny. Potom sa vracajú popri prameni Bystrice a stúpajú hore svahom k ďalšiemu cieľu – vrcholu Krížnej (1574), odkiaľ sa im naskytli nádherné výhľady do okolitých dolín. Po krátkom oddychu zostupujú späť k hotelu Kráľova studňa, kde si doprajú malé občerstvenie. Čaká ich ešte cesta späť Zalámanou dolinou, nebanujú však, že sa zúčastnili tohto podujatia – dôstojné otvorenie pietneho miesta, krásne počasie, stretnutie s kamarátmi umocnili zážitky z celého dňa.

Na budúcu sobotu plánujeme účasť na výstupe Ku studničke Jánošíkova slza
a na 29. augusta – pondelok výlet spojený s kúpaním do Dolnej Strehovej
(bližšie informácie na www.stredoslovaci.sk
alebo u p. Slavkovskej, tlf.č. 6113327, 0908 646311).

Autor: JUDr. Elena Kollárová