zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 26. apríla 2011 • 08:16.36 • turistika

2729x

Veľká noc a turisti

Veľkonočné sviatky, aké boli tie tohtoročné pre breznianskych turistov ?

Škaredá streda si tento rok svoje meno zaslúžila – naša tajomníčka Melanka si zlomila nohu a tak sa na niekoľko mesiacov vyradila z našich aktivít, zelený štvrtok – krásne slnečné počasie, veľký piatok – jeden z najväčších kresťanských sviatkov - svätili breznianski turisti po svojom – výletom do lona matky prírody. Slniečko krásne svieti, keď kráčajú na Michalovej hore Hrabľami, pokračujú lesnou cestou popri zurčiacom potoku a krásnej jarnej kvetene. Žiarivá žlť záružlia sa snúbi s fialkami, prvosienkami, podbeľom a ďalšími jarnými kvietkami.

Cieľ cesty sa volá Blato alebo pod Javor – prichádzame pomaly hore a tešíme sa na to najdôležitejšie – že sa všetci do sýta najeme medvedieho cesnaku (ktorý účinkuje ako jarná očista nielen pre medvede, ale aj pre ľudí). Je ho už požehnane a každý si môže zobrať zásobu aj domov.

V sobotu je na pláne tradičná jarná túra – Biele vody, prameň Ipľa. Vyvoláva v turistoch trochu nostalgie – je to posledná túra , na ktorej sa vlani zúčastnil náš Janko Škrovina. Slniečko však krásne svieti, tak vykročia k svojmu cieľu. Pri prameni si pochutia na žeruche, opečú si slaninku a unavení a spokojní sa vracajú do svojich domovov.

Na budúcu sobotu plánujú okolie Brezna - otváranie studničiek
(bližšie informácie v kancelárii TIK-u,
na www.stredoslovaci.sk
alebo u p. Kollárovej – tlf. 0910300831).

Autor: JUDr. Elena Kollárová