retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Sobota, 08. októbra 2011 • 16:07.14 • zaujímavosti

1890x

Dobrá vec sa podarila

Obyvatelia bytového domu na Fraňa Kráľa 2 už neraz dokázali, že nie sú žiadne „béčka“ - boli medzi prvými, ktorí si odkúpili byty do vlastníctva, prví tiež opravovali a vymaľovali fasádu domu, prví začali pri organizovaní brigád variť tzv. domový guľáš, medzi prvými vymenili schodiskové okná, zaviedli kamerový systém, zrekonštruovali výťah, ktorý je predmetom obdivu návštevníkov domu.

Na krátke obdobie ich aktivity zamrzli, ale snáď len preto, aby nazbierali sily a pustili sa do komplexnej obnovy bytového domu, v ktorom žijú. Podarila sa im úžasná vec – v priebehu pár mesiacov si schválili rozsah obnovy, financovanie a za veľkej podpory správcu ŽP BYTOS, s.r.o. vypísali výberové konanie, požiadali o dotáciu pri odstránení systémových vád (čo sa im aj podarilo dostať). Dôkazom toho, že si vybrali tie správne firmy, je realizácia obnovy domu za 6 mesiacov. A nešlo o žiadne drobné úpravy – zrealizovalo sa odstránenie systémových vád lódžií (143 lódžií), zateplenie obvodového plášťa, vybudovanie nového odkvapového chodníka, novej prístupovej cesty, striešky nad vchodom, celková obnova interiéru (dlažba na schodoch a pri bytových priestoroch, vymaľovanie všetkých stien, náterové práce kovových súčastí, namontovanie nových svietidiel s pohybovými senzormi), vybudovanie domovej kotolne. Všetky realizované opatrenia smerovali k skrášleniu prostredia a najmä k úspore energií, v dôsledku čoho sa im podarilo dosiahnuť pri energetickom audite zaradenie domu do skupiny B (pre bytové domy najlepšie hodnotenie).

Aby sa však ich dom zaskvel v plnej kráse, zorganizoval domový výbor v dňoch 7. a 8. októbra brigádu na úprave okolia spojenú s domovým guľášom. 33 brigádnikov dokázalo temer nemožné – napriek výdatnému dažďu vykopali staré betónové kvetináče, osadili nové betónové obrubníky, zasiali trávnik a šikovné ženské ruky vyumývali všetky pivničné okná, dvere a poupratovali spoločné priestory. Všetkým im za to patrí obdiv a poďakovanie. Po brigáde si dopriali výborný guľáš, ktorý im navarili ich šikovní kuchári.

Autor: JUDr. Elena Kollárová