retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 03. apríla 2017 • 13:47.14 • zaujímavosti

1915x

Jarný turistický pochod - 2. ročník

Čierny Balog – Dobroč, sobota 01. apríl 2017

Vrch-dolinka – Koreňová – Zrazy – Dobroč (Krčma Ňervovô) - 2017

Motto: marec zahnal zimu tuhú, vracajú sa vtáčky z juhu....

Dobrovoľná turistická skupina „Zrazy – Ňervovô“ z Čierneho Balogu a Brezna, sa rozhodla každoročne (pri priaznivom počasí), organizovať prvú aprílovú sobotu - Jarný turistický pochod. Tohoročný 2. ročník pripadol práve na 01. apríl, ktorý je v kalendári zapísaný aj ako deň (sťahovavých) vtákov.

V zmysle ľudovej múdrosti - v zdravom tele zdravý duch, zámer organizátorov toho roku podporilo už 75 účastníkov vo veku od 2 – 80 rokov. Nápomocné bolo aj počasie.

Vyrazili od hlavnej cesty na Vrch-dolinke (580 m n.m.), výstupom na náhornú planinu Koreňová (861 m n.m.), ktorá je známa svojimi dreveničkami zvanými izbičky, okolo ktorých v minulosti osadníci z Čierneho Balogu vykonávali letné poľnohospodárstvo. Teraz sa zmenili na raj chatárov. Celý výstup a prechod Koreňovou sprevádzali pekné výhľady – z ľavej strany na mesto Brezno a nad ním sa týčiaci masív Nízkych Tatier – s Chopkom (2025 m n.m.) a Ďumbierom (2043 m n.m.) - priamo nad mestom. Z pravej strany zasa Rudohorie s dominantou Klenovský Vepor (1338 m n.m.).

Po 7 kilometroch pochodu sa dostali na druhý okraj Koreňovej – Kabátovú (922 m. n.m.). Tu si dopriali oddych i s opaľovaním sa na jarnom slniečku. Počas neho niektorí turisti (aj mladá rodina s malou dcérkou) opustili peletón a skratkou sa spustili do Čierneho Balogu. Prevažná časť tých, ktorý cítili ešte rezervy v kondícii, pokračovali v pochode asi 2 km dlhým prechodom lesným porastom do svojho turistického cieľa, k prírodnému prepadlisku Zrazy (973 m n.m.). Lokalita Zrazy sa nachodia na hranici chotára Čierneho Balogu z juhu a od severu chotárom Brezno – Rohozná až po obec Michalovú. Sú to skalné steny vysoké 20 - 40 m. a dlhé cca 5 km. Výhľady sú tu samozrejmosťou.

Po naplnení turisticko - poznávacích cieľov, bol nakoniec cieľom nášho sobotného turistického putovania 3 – 4 km vzdialený Čierny Balog, osada Dobroč a v nej nachodiaca sa útulná krčmička Ňervovô (foneticky podľa miestneho nárečia). Inak verejnosti známa z filmu Pokoj v duši. Tu v záhradke krčmičky milá pani krčmárka Janka, ktorej pomáhala tiež obetavá a zručná kuchárka Olga Friedlová - naša sympatizantka, spolu stihli navariť za kotol gulášu. Po náročnej 12 km túre mu nik neodolal. Chuťové kanáliky zapôsobili aj na strunu poézie a vznikla rymovačka:

Jahňací gulášik, na peknej mištičky - je špecialitou na Ňervovôm, v krčmičky.

Následne vyhodnotili celé podujatie. Najstarší účastníci boli traja 79 roční Ing. Ivan Babocký, Janko Morong a doc. Milan Pivovarči, ktorý celý priebeh fotograficky zdokumentoval. Z najďalej nás podporilo päť turistických kamarátok. Štyri z Heľpy – Mária, Marika, Marta a Maňa. Piata Anka Gálisova prišla až z Valkovne. Všetky menované sú členky klubu 3 X P – Pohyb, Príroda, Pamiatky.

Po vydarenej akcii, posilnení nielen gulášom, ale aj duchom spolupatričnosti, dostala priestor harmonika - pianovka aj heligónka. Rozospievali prítomných.

Prítomní si našli aj čas aj na prezretie si stálej výstavy veľkých fotografií z turistických akcií a prírodných atrakcií v chotári Čierny Balog. K nim pribudnú aj fotografie z terajšej akcie.

Priebeh turistickej vychádzky je zdokumentovaný v priloženej obrazovo – slovnej prezentácii. Veríme, že osloví aj ďalších a na budúcom 3. ročníku, roku 2018 sa stretneme.

Text: Milan Kováčik – Komovkove z Brezna
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.