retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Piatok, 25. mája 2012 • 10:35.26 • zaujímavosti

3336x

Socha Jánošíka na Klenovskom Vepri

Brezno, 19.mája 2012

V roku 2013 si pripomenieme 300. výročie od popravenia Jánošíka. Začiatkom roku 1713 sa slovenskými horami a dolinami ozvenami prenášalo trúchlivé echo " v Klenovci ulapili Jánošíka ". Po krutom mučení bol nakoniec v Liptovskom Mikuláši 17. marca 1713 zavesený na hák. Bol to síce zbojník, ale stal sa hrdinom, lebo sa zo svojou družinou postavil aj za utláčaných a biednych a naviac ani jeho mučením sa nedokázal ani jeden prípad, že by bol pri svojich zbojstvách on sám, niekoho poranil.

Živá je Jánošíkova tradícia aj v Klenovci a okolí. Zostal v povedomí aj miestnych názvoch. Na mohutnom Klenovskom Vepri 1338 m.n.v. , vypínajúcom sa na hranici chotárov Klenovca a Čierneho Balogu ho od nepämäti pripomína Jánošíkova skala. K posilňovaniu jeho legendy na tejto dominante sa snažia obe strany. Turisti od Čierneho Hrona 29 augusta 2009 vyniesli na temeno Klenovského Vepra 2 metrový a 150 kg. vážiaci hrant a žliebok, aby dali do povedomia povesť spisovateľa Ladislava Ťažkého o studničke Jánošíkova Slza - tajomnej najmenšej kráľovnej studničiek v čiernobalockých horách. Čiernobalocký rodák v rovnomennej povesti jej pripísal priam čarovné vlastnosti: citujem - človek ju v čučoriedničí nenájde, čo ako by ju hľadal, zjaví sa ti iba vtedy, keď sa na tebe spácha veľká krivda, ktorú ani Jánošík nemôže potrestať.... Naviac kto sa do nej pozrie zmiznú mu pehy.

V sobotu 19. mája 2012 šesť turistov z Brezna a Čierneho Balogu prijalo pozvanie turistov z Klenovca o pomoc pri vynesení drevenej 2,5 metra vysokej sochy Jánošíka k Jánošíkovej skale na Klenovskom Vepri. Socha bola vyrezaná rezbárom Dušanom Šarkanom na 33. ročníku gemersko - malohotských folklórnych slávnostiach - Klenovská Rontouka 2011.

Na Klenovskej strane Vepra v chatke v sedle pod Vartou 1109 m.n.v sa nás stretlo o 10.00 hodine asi 80 turistov starších aj najmladších. Po úvodných slovách a krátkom zoznámení, sme si začali plniť hlavnú úlohu - vynášanie Jánošíka. Pri nosidlách pre 8 - 10 chlapov sme sa vystriedali všetci siláci. Najťažší úsek bola príkra stena pod Jánošíkovou skalou. Všetko sa podarilo, nik sa nezranil. Po upevnení sochy do skalného brala sa klenovčani nezapreli vytiahli heligonky - najprv slovenská hymna a potom hymnické. Našu čiernobalockú " Oči oči čierne oči - som zahral aj ja. Redaktorka rádia Regina Sylvia Hoffmannová, ktorá nebojácne prešla celú trasu a nebála sa pozrieť ani dole zo skalného brala - mala čo nahrávať.

Celá akcia prítomných motivovala k národnému povedomiu a vlastenectvu a to nielen dnes, ale aj ako odkaz pre budúcich turistov, ktorí navštívia toto miesto. Ďakujeme organizátorom najmä Mgr. Stanislave Zvarovej predsedníčke OZ RODON v Klenovci za turistický a spoločenský zážitok.

Text a foto Ing. Milan Kováčik