retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 21. augusta 2012 • 07:22.25 • zaujímavosti

2157x

11. ročník cyklomaratónu Po stopách Martina Rázusa

Brezno, 18. august 2012

Ešte doznievajú priaznivé ozveny zo zahájenia Letokruhu Martina Rázusa 2012 - 2013, v ktorom sme si 08. augusta v našom meste spomienkovým podujatím za účasti početnej kulisy hostí a domácich uctili 75 výročie úmrtia v Brezne - významného spisovateľa, kňaza, politika Martina Rázusa.

Uchovať jeho živý odkaz má za cieľ aj Cyklomaratón po Stopách Martina Rázusa, ktorý organizuje Spolok Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši. Štart jeho 11. ročníka sa znova uskutočnil pri rodnom dome v Liptovskom Mikuláši - Vrbici. 56 cyklistov sa vydalo na náročný 182 km maratón na trase Liptovský Mikuláš, Brezno, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš. K nim sa po trase postupne pridávali ďalší. Medzi nimi na horskom priesmyku Čertovica / 1233 m.n.m. / aj 12 cyklistov SCK Ďumbier z Brezna.

Za neobmedzenej cestnej premávky, dodržiavaním dopravných predpisov prichádza o 11.15 h. do Brezna už 73 členný peletón. V ňom si svoje cyklistické sily a vytrvalosť skúšal aj primátor Liptovského Mikuláša MUDr. Alexander Slafkovský. Pekný príklad.

Medzizastávka v Brezne mala cieľ pri soche Martina Rázusa v mestskom parku, kde nechýbali príhovory a kladenie vencov. Ako prvý účastníkov privítal v mene primátora nášho mesta jeho viceprimátor Mgr. Ján Račák, nasledovala predsedníčka MO Matice Slovenskej PhDr. Ing. Ivana Kružliaková. Za hostí predseda Spolku Martina Rázusa Mgr. Vladimír Ferenčík oi. vyzdvihol i zmeny, ktoré sa udiali po ukončení rekonštrukcie námestia a mestkého parku v Brezne - k jeho okrášleniu a k zvýšeniu dôstojnosti. Za cyklomaratóncov, akože ináč, prehovoril primátor MUDr. Alexander Slafkovský. Celú slávnostnú atmosféru sprevádzalo pekné počasie a dobrá nálada.

Nasledovalo malé občerstvenie účastníkov a hostí.. Vyjadrenie významu k tejto udalosti zo strany mesta sa prejavil na evanjelickej fare. Zručné hostiteľky pod vedením Elenky Brečkovej / ktorá mimochodom mala meniny / tiež prispeli k vytvoreniu pohodového prostredia. Pretože už tradične je na nich spoľahnutie, aspoň raz sa žiada im za mravenčiu prácu poďakovať.

V závere predseda Klubu Martina Rázusa - Maroško Milan Kováčik poďakoval maratóncom za návštevu s vierou, že ich privítame i na ďalšom ročníku 2013.

Krátko po 12. hodine sa peletón so sprievodnými vozidlami, so svojou štafetou, pohol na cestu k hrobu Martina Rázusa, ktorý sa nachodí na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici.

Text a foto: Milan Kováčik