retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 31. januára 2013 • 10:20.01 • zaujímavosti

2361x

Pochod vďaky - k 68. výročiu oslobodenia obce Čierny Balog

Čierny Balog, 27.januára 2013

Koncom januára 2013 si väčšina obcí Horehronia pripomína 68. výročie oslobodenia. Stalo sa tradíciou, že sa táto udalosť pripomína formou turistických pochodov po stopách osloboditeľov.

Obec Čierny Balog v spolupráci so ZO SZPB a Klubom turistov usporiadali už 39 ročník Pochodu vďaky. Pochodu sa zúčastnilo 112 účastníkov z nich 62 bežkárov a 50 peších turistov, starší i mladší, ale aj rodiny s deťmi. Všetci tí, ktorí milujú pohyb zimnou prírodou.

Začiatok pochodu bol pri cintorínoch padlých partizánov a povstaleckých vojakov - peší turisti na kóte Skalica ( 938 m.n.m.) a bežkári na kóte Tlstý Javor ( 1023 m.n.m.). Po krátkych pietnych aktoch sa vydali horami dolami na 9 a 12 km trasu do doliny Páleničné, do miesta najťažších obranných bojov. Cieľ bol pri pomníku na ktorom je napísané: " Na tomto mieste občania Čierneho Balogu a partizáni hrdinsky bránili obec proti presile fašistických jednotiek dňa 28 januára 1945. Pri tomto boji bol smrteľne zranený náš občan Jozef Schon ". Po pietnom akte a príhovoroch starostu obce, SZPB a Klubu turistov, sa účastníci presunuli k symbolickej povstaleckej vatre, kde sa už tiež tradične začala spievať čiernohronská hymnická Cez Balocké čierne hory....

Pri rozchode sme ďakovali organizátorom za vynikajúcu prípravu a zvládnutie podujatia, k čomu sme aj my trochu prispeli svojim športovým výkonom, Spoločne sme si sľúbili, že nedovolíme, aby sa na odvážne činy našich predkov a najmä tých, ktorí obetovali svoj život zabudlo. Preto sa o rok zídeme znova.

Text a foto: Ing. Milan Kováčik, predseda ZO č. 2 SZPB v Brezne