zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 16. apríla 2013 • 18:19.08 • zaujímavosti

4880x

V Schillerovej stope na Orlovú hoľu

V sobotu 13.apríla miestny odbor Matice slovenskej v Pohorelej zorganizoval I. jarný výstup na Orlovú hoľu vysokú 1843 m.n.m., nazvaný V Schillerovej stope. Za prítomnosti bývalého rektora UMB v Banskej Bystrici Milana Murgaša a poslancov mestského zastupiteľstva mesta Brezno Emílie Bučkovej, Milana Kováčika, dcéry zosnulého učiteľa a v kultúre sa tridsať rokov angažujúceho občana Pohorelej Jozefa Schillera, Jany Babiakovej-Schillerovej. Účastníci zo Senca, Brezna, Vincovho Majera, Banskej Bystrice, Heľpy a Pohorelej po trojhodinovej, náročnej túre na snežniciach, na bežkách, na skialpových lyžiach a aj peši vystúpili na najkrajšiu Hoľu Nízkych Tatier, ak nie celého Slovenska - Orlovú.

Napriek daždivým predpovediam sa hmla po úvodných kilometroch rozplynula a azúrové nebo a slniečko sprevádzalo účastníkov spomienkovej akcie skoro na celej päťhodinovej trase.

Unavených turistov v cieli čakal jahňací guláš s príslušenstvom. Za spevu hymny výstupu sa rozdávali pamiatkové suveníry s podobizňou memoriálovej osobnosti a logom výstupu.

Text: Lukáš Janoška - Pohorelá
Foto: Lukáš Janoška - Pohorelá,
Mariana Latináková - Heľpa,
Milan Kováčik - Brezno