retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 08. augusta 2013 • 07:06.59 • zaujímavosti

4353x

38. ročník výstupu na Veľký Bok - rekordná účasť

Heľpa, 03. august 2013

Klub slovenských turistov Heľpa usporiadal v prvú augustovú sobotu už 38. ročník Výstupu na Veľký bok / N. Tatry, 1727 m.n.m. /, ktorého sa zúčastnilo rekordných 126 turistov zo všetkých kútov Slovenska. Väčšia skupina 35 turistov sa prezentovala pod spoločnou vlajkou KST Vibrama Malachov (pri Banskej Bystrici). Mohutný Veľký Bok doslova a do písmena. Ide o severný výbežok z hlavného hrebeňa kráľovohoľskej časti Nízkych Tatier, cca 6 km bokom v smere na Čierny Váh. Turistov láka najmä kvôli výhľadom na Nízke a Vysoké Tatry. Majú ich ako na dlani.

Akciu tradične svojou účasťou podporili aj členky a členovia 82 člennej ZO SZPB z Heľpy, štvrtej najväčšej organizácii na Horehroní. Pohnútkou je, že na horskej chate v sedle pod Veľkým Bokom bol po potlačení SNP sklad potravín a liekov a ostatného materiálu. Pôsobila tu aj časť Anglo - americkej misie a časť 2. a 3. oddielu partizánskej skupiny E. Bielika Jánošík. Na Vianoce 26.12.1944 jednotky Edelweiss chatu prepadli a podpálili. Hovorí o tom text na pamätnej tabuli, ktorá je umiestnená na obnovenej, dnes už len menšej poľovníckej chate. Pamätnú tabuľu venoval 06. mája 2005 Klub slovenských turistov Heľpa.

Slávnostné otvorenie 38. ročníka sa uskutočnilo na námestí v Heľpe. Všetkých účastníkov privítal a s priebehom výstupu zoznámil predseda turistov v Heľpe Jozef Filo. Následne sa zdatnejší vydali priamo z námestia (698 m.n.m.) na trasu „A“ - Čertež, Kolesárová, Oravcová, Zadná hoľa, sedlo pod Veľkým bokom, Veľký Bok. Merala 23 km s prevýšením 1029 m. Menej zdatných viezol autobus na štart trasy „B“ v sedle Priehyba (1191 m.n.m.). Od kóty Kolesárová (1508 m.n.m.) bola trasa spoločná pre obe skupiny. Dĺžka trasy „B“ bola 17,5 km s prevýšením 537 m. Obe skupiny ešte povzbudila „ horehronskými melódiami “ Mužská spevácka skupina z Heľpy.

Už na štarte o 8.00 h. odprevádzalo turistov pekné slnečné počasie s teplotou 20 oC. Vo vyšších polohách mierny vánok zmierňoval predpovede o horúčave a spolu s bezoblačným počasím sa turistom naskytli výhľady na všetky svetové strany, čím sa umocňoval turistický zážitok. Okolo poludnia postupne 108 účastníkov dosiahlo svoj cieľ a na širokom temene Veľkého Boku (1727 m.n.m) sa zapísalo do výstupovej knihy. Odmenou im bol aj účastnícky diplom. Skoro už tradične sa najstarším účastníkom stal dnes už 86 ročný pán A. Cimerman z B. Bystrice a najmladším 22 mesačný A. Zemko, z B. Bystrice, ktorého mama pochádza z Heľpy. Ocko ho jednoducho vyniesol v sedačke na chrbte, kde si cestou aj pospinkal. Napriek tomu to bol od oboch obdivuhodný športový výkon.

Nasledoval nemenej náročný 5 km zostup do doliny Hlôžková (1030 m.n.m.), ktorá patrí už do povodia Čierneho Váhu. Neďaleko osady Ráztoky nás ešte turisti z Heľpy upozornili na malý pamätník, ukrytý v burine na brehu potôčka. Nesie odkaz, že „Tu leží neznámy vojak“. V časoch minulého režimu ho postavili „ ako zväzáci z Heľpy“, keď do týchto miest chodili na lesné brigády. Pomník zub času zatiaľ nezničil, ale porast a burina postupne úplne zmaria, aby okolo idúci turisti mohli pri ňom vyjadriť svoju pietu.

K osade Ráztoky prišli autobusy, aby účastníkov odviezli späť do Heľpy. Pred ich odchodom bola ešte vylosovaná tombola a organizátori vyhlásili, že budúci 39. ročník sa plánuje na sobotu 2. augusta 2014.

Foto: Mariana Latináková podpredseda ZO SZPB v Heľpe.
Text: Milan Kováčik podpredseda Oblastného výboru SZPB Horehronie