retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Nedeľa, 18. augusta 2013 • 15:09.54 • zaujímavosti

3827x

Kalište - Stretnutie generácií
„Nezabúdame“ - 8. ročník

Brezno, 17. augusta 2013

Stretnutie generácií v národnej kultúrnej pamiatke Kalište na mieste rovnomennej osady v Starohorských horách pri Banskej Bystrici sa napriek svojej krátkej histórii stalo jedným z kľúčových podujatí pripomínajúcich Druhú svetovú vojnu. Osada Kalište sa stala počas Slovenského národného povstania centrom Partizánskej republiky. Nemeckí vojaci ju prepadli a vypálili 18. marca 1945 v skorých ranných hodinách. Zavraždili 46 ľudí - obyvateľov Kališťa a partizánov - a spálili 36 zo 42 domov osady.

V súčasnosti tieto udalosti pripomínajú dva zrekonštruované domčeky, kaplnka, pamätník obetiam a Sad života so 102 ovocnými stromčekmi venovanými jednotlivým vypáleným obciam na území Slovenska, ktorý ich zástupcovia vysadili v roku 2008 na treťom ročníku Stretnutia generácií. Po vojne už Kalište ako jedinú z vypálených slovenských obcí neobnovili. Obyvatelia, ktorí prežili, sa odsťahovali do okolitých obcí a Banskej Bystrice.

Národnou kultúrnou pamiatkou je Kalište od roku 1961. Spravuje ju banskobystrické Múzeum SNP, ktoré má v oboch do súčasnosti zachovaných tamojších dreveniciach stálu expozíciu. Spomienkové podujatie Stretnutie generácií je venované obciam vypáleným fašistami a spolu s Múzeom SNP ho organizuje Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, mesto Banská Bystrica a Banskobystrický samosprávny kraj.

Aj tohoročnom Stretnutí generácií, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 17. augusta 2013 sa zúčastnili stovky občanov. Medzi nimi aj 48 členov z 1100 člennej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov z Horehronia. Autobus ich zviezol od Telgártu, Pohorelej, Heľpy, ...Brezna, Valaskej až po Jasenie. Vedúcim zájazdu bol prirodzene Ján Šulej z Pohorelej, predseda Oblastnej organizácie Horehronie. Pietny akt sa uskutočnil pri pamätníku na Kališti po ukončení ekumenickej bohoslužby. Pietneho aktu sa zúčastnili hostia zo zahraničia a predstavitelia samosprávy a štátu na čele s predsedom vlády SR Róbertom Ficom. Premiér vo svojom príhovore hovoril aj o tom, že je nemilo prekvapení z vedomostí detí a mladých ľudí o SNP. Vyzval rodičov a učiteľov, aby o týchto udalostiach deťom a žiakom hovorili. Inak naše deti zostanú v nevedomej ľahostajnosti, čo by bolo veľmi zlé.

Po skončení pietneho aktu nasledoval kultúrno - športový program pri areály pamiatky.

Text: Milan Kováčik, podpredseda Oblastnej organizácie Horehronie
Foto: Mariana Latináková Heľpa, Jozef Tišliar a Milan Kováčik z Brezna