retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Streda, 11. septembra 2013 • 18:43.12 • zaujímavosti

4201x

Brezno tancovalo mazurku

V druhý septembrový pondelok sa na breznianskom námestí pod záštitou poslanca NR SR a primátora mesta Ing. Jaroslava Demiana uskutočnilo jedinečné podujatie „Brezno tancuje mazurku“.

Ide o pilotné podujatie, ktoré spája dva samostatné projekty do jedného veľkého podujatia. Autorom projektu „tancujPDeu Mazurka 2013“ je Obchodná akadémia Prievidza a zapojili sa do neho aj študenti z HTL-modling z Rakúska, HANSE-Berufskolleg in Lemgo z Nemecka, Arendal Videregäende Skole z Nórska a Hotelová a Obchodná akadémia z Brezna. Študenti týmto tancom nadviazali na netradičnú jarnú oslavu Dňa Európy. Brezno sa tak pripojilo k mestám Prievidza, Zvolen, Dolný Kubín a obci Senica na Hané, ktoré mazurku hromadne tancovali v máji tohto roka v Prievidzi.

Na breznianskom námestí tancovali škôlkári, žiaci základných a stredných škôl, seniorky z Denného centra Prameň a mnoho obyvateľov mesta, kde na nácvik mnoho stoviek účastníkov dohliadali lektori z tanečnej školy Fáber Dance School na čele s Jurajom Fáberom. Poľský ľudový tanec mazurka, ktorý vznikol v 17. storočí sa tancoval aj preto, že už v dávnej minulosti bol označovaný za tanec zoznamovací a organizátori ho chceli využiť tiež ako prostriedok na vzájomnú komunikáciu.

Na začiatku tejto vydarenej akcie prijal zahraničných študentov v obradnej sieni Mestského úradu primátor Ing. Jaroslav Demian, ktorý sa k účastníkom podujatia prihovoril tiež na námestí a osobne sa zapojil do tanca mazurky.

Text a video: Daniel Rakyta
Foto: Roman Suja

viac fotografií nájdete na našej FB stránke