retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 19. augusta 2013 • 11:21.46 • zaujímavosti

2297x

Cykloturistický maratón „Po stopách Martina Rázusa 2013“

Brezno, 17.augusta 2013

Pekný slnečný deň sobotu 17. augusta 2013 žičil aj 12. ročníku cykloturistického maratónu „Po stopách Martina Rázusa“. Jeho 182 km trasa tradične viedla cez miesta, ktoré sú spojené s jeho životom. Z Liptovského Mikuláša cez Brezno, Banskú Bystricu, Donovaly naspäť do Liptovského Mikuláša. Toho roku sa ho zúčastnilo 115 cyklistov, 15 z nich bolo z Brezna, ktorí sa k maratónu pripojili na úseku z Čertovice do Banskej Bystrice. Spoločným cieľom organizátorov i cyklistov je prihlásiť sa k odkazu Martina Rázusa, významného básnika, spisovateľa, publicistu, evanjelického kňaza, politika, ktorému súčasníci za jeho schopnosť vyjadrovať utrpenie, žiale, ale aj nádeje a túžby slovenského ľudu a zároveň aj ako morálnej autorite, dávali prívlastok „svedomie národa“.

V Brezne Martin Rázus pôsobil posledných sedem rokov svojho života. Tu zomrel 8. augusta 1937, pred 76 rokmi. Sem sa s ním prišli rozlúčiť ľudia z celého Slovenska a ako uverejnili vtedajšie noviny „Slovák“ bolo ich okolo 10 tisíc.

Prvou zastávkou cyklomaratoncov, ktorých do Brezna v sprievodnom vozidle doviedol predseda Spolku Martina Rázusa Vladimír Ferenčík, sa stala jeho socha v breznianskom parku. Tu na ich čakali zástupcovia mesta, MO Matice Slovenskej, Klubu Maroško, aby spoločným položením vencov a krátkymi príhovormi sa poklonili pamiatke Martina Rázusa.

Po malom občerstvení na evanjelickom farskom dvore, ktoré z prostriedkov mesta a sponzorov pripravili obetavé dobrovoľníčky z cirkevného zboru, cyklomaratón pokračoval k jeho hrobu do Banskej Bystrice. Z Brezna ich vyprevádzal hlahol kostolných zvonov.

Prístup a podpora zo strany organizácií a občanov mesta Brezna a slávnostná atmosféra, ktorá sprevádzala túto udalosť znova presvedčila, že Brezňania sú si vedomí odkazu života a diela Martina Rázusa, ktoré patrí k duchovnému bohatstvu slovenského národa a nedajú naň zabudnúť!  

Text: MVDr. Dušan Gajdošík
Foto: Daniel Rakyta a Štefan Vozár