retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Streda, 30. októbra 2013 • 07:13.55 • zaujímavosti

2326x

Odhalenie pomníka Martina Rázusa na Rázusovom nábreží v Bratislave

Brezno 24.októbra 2013

Rázusovo nábrežie v Bratislave nesie svoje meno po Martinovi Rázusovi od roku 1943. Až 24. októbra dostala táto časť mesta na ľavom brehu Dunaja pomník, ktorý bude tohto významného slovenského spisovateľa, dramatika, básnika, publicistu, evanjelického kňaza, politika okoloidúcim prítomným a budúcim generáciám pripomínať. Vo svojom plodnom živote sa zasadzoval za stranícku a konfesionálnu (náboženskú) znášanlivosť, takže dnes zaslúžene patrí celému Slovensku. Odhalenie jeho pomníka sa udialo pri príležitosti 125. výročia narodenia (18.októbra 1888).

Vyvrcholilo tak mnohoročné úsilie Spolku Martin Rázusa (SMR), ktoré iniciovalo jeho postavenie. Od projektu, cez riešenie organizačných a technických, finančných problémov. Organizovaním zbierkovej činnosti do ktorej sa zapojili jednak obce a mestá v ktorých autor nesmrteľného Maroška pôsobil a všetci jeho sympatizanti. Jednu zo šesťdesiatich dlaždíc pod pomníkom si zakúpil aj Klub MR - Maroško z Brezna. Osobne však prispeli aj ďalší občania Brezna.

Tomuto zodpovedala aj mnohopočetná účasť prítomných z celého Slovenska. Primátor Alexander Slafkovský a predseda Spolku MR Vladimír Ferenčík z Liptovského Mikuláša, folklórny súbor Kasanka z Moravského Lieskového so svojim starostom Ľubomírom Miklánekom. Významné zastúpenie malo aj mesto Brezno, kde MR prežil svojich veľmi plodných, ale posledných sedem rokov života - Chrámový zbor Apoštola Pavla (CZAP) so speváckym zborom Kredo-Viruju, členovia Klubu MR -Maroško. S kyticami kvetov prišli aj primátor mesta Brezno Ing. Jaroslav Demian, ktorý využil prestávku v Parlamente a exprimátor Vladimír Faško. Akt odhalenie pomníka otvoril čestný predseda Spolku Ján Juráš, slávnostný príhovor predniesol predseda Spolku Vladimír Ferenčík, umeleckými vstupmi atmosféru umocňovali recitátor Juraj Sarvaš, spevácke zbory z Brezna. krojované dievčatá Moravského Lieskového. Po následných príhovoroch viceprimátorky hlavného mesta Petry Nagyovej Džerengovej a starostky Staré mesto - Táni Rosovej, obe spoločne s Vladimírom Ferenčíkom stiahli z vysokého, čierneho piliera bielu plachtu. Pred prítomnými sa predstavil moderný pomník, v strede s portrétom Martina Rázusa. Jeho výpovedná hodnota je vyjadrená v trinástych čiernych, žulových kockách, symbolizujúcich trinásť kníh. Prvá symbolizuje narodenie, ďalších desať je opatrených menom miesta štúdia a pôsobenia. Posledné dve najvyššie, trochu vychýlené a nepopísané znázorňujú jeho prechod do večnosti. Autormi sú mladí umelci - architekt Daniel Bartoš a sochár Martin Dzurek. V závere z blahoželaniami a ocenením naplneného úsilia vystúpili bratislavský župan Pavol Frešo a primátor Liptovského Mikuláša. Slávnostný akt ukončili krojované dievčatá Moravského Lieskového.

Nasledoval pietny akt kladenia kytíc a vencov k pomníku. Zúčastnili sa ho aj menovaní zástupcovia mesta Brezna a Klubu MR - Maroško.

Text a foto: Milan Kováčik predseda Klubu MR-Maroško v Brezne