retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 25. novembra 2013 • 14:21.35 • zaujímavosti

2839x

Slávnostný program k 80. výročiu Folklórnej skupiny Kýčera

Čierny Balog, 23. novembra 2013

V sobota večer 22. novembra 2013 cesty milovníkov „čierno-handeľského“ folklóru viedli do Kultúrneho domu v Čiernom Balogu. Nabitá sála bola plná očakávania. Organizačná vedúca Mirka Rosíková-Rárošove priviedla na javisko 22 člennú ženskú časť FSk Kýčera. Najprv privítala prítomných, potom chorálom trávnice Kýčera, Kýčera daj bože večera... zahájili program k 80 výročiu založenia. Všetko sa rozbehlo v slávnostnom gala. Nasledovali muži s typickými rozkazovačkami pri ľudovej hudbe Nátura, ktoré prechádzali do cifrovania, trio fujaristov, svadobná odobierka, s mladuchou v tradične bielom a cez plecia prehodenou dlhou vyšívanou „odedzou“, ktorú si v páse pridŕžala rukami. Po svadbe si do odedzy povíjala svoje prvorodené dieťatko. Veľkým potleskom bolo odmenené vystúpenie 12 ročného heligonkára Petra Belku, so svojim asi 6 ročným bratom Jurkom. Po nich javisko patrilo najprv dievčatám a po nich chlapcom z Malej Kýčery s pásmom Medveďku. Rytmické melódie štyroch heligonkárov rozihrali všetky žilky.

Medzi jednotlivými vystúpeniami boli premietnuté historické videá, napríklad nahrávka nenapodobiteľnej ľudovej hudby Jula Bartoša - Šuku. V polovici programu sa urobila malá prestávka, ktorú využili na krst Handeľského (Čiernobalockého) nárečového slovníka, ktorú pripravil kolektív autorov. Podobne Milan Kováčik prítomným predstavil vlastnú vydanú publikáciu Historické momenty a ľudové tradície obce Čierny Balog. Obe si mohli účastníci aj zakúpiť. Po prestávke program gradoval, pozornosť zaujal najmä pestrý výjav s početnou kulisou účinkujúcich „Rukovačka“. Všetci v sále si jednoducho prišli na svoje. Čas sa však neúprosne blížil k záveru, ktorý bol tiež emotívny. Gratulácie zo všetkých strán. Starosta obce, riaditeľka Stredoslovenského osvetového strediska M. Palúchová, z družobného folklórneho súboru Mostár z Brezna a celý rad ďalších osobností a skupín, ktorým je čiernobalocký folklór blízky. Atmosféra na javisku i v sále počas celého programu, dokazovala, že ľudové umenie má v údolí Čierneho Hrona hlboké zázemie a vyviera priamo zo srdca. Početnosť mladých talentov mu zaručuje perspektívnu budúcnosť.

Po skončení sa v reštaurácii Kultúrneho domu uskutočnila recepcia. Starosta Čierneho Balogu ju využil k oceneniu súčasných členov FSk Kýčera. Voľná zábava pri ľudovej hudbe pokračovala do neskorých hodín.

Text a foto: Milan Kováčik