retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 30. januára 2014 • 09:13.23 • zaujímavosti

2504x

40. ročník Pochodu vďaky z príležitosti 69. výročia oslobodenia obce Čierny Balog - rekordná účasť

Čierny Balog, 26.januára 2014

Koncom januára 2014 si Horehronie pripomenulo 69 výročie oslobodenia. Stalo sa tradíciou, že sa táto udalosť pripomína formou turisticko - lyžiarskych pochodov po stopách osloboditeľov. Obecný úrad a Turistický oddiel v spolupráci so ZO Slovenského Zväzu Protifašistických Bojovníkov (SZPB) v Čiernom Balogu, usporiadali toho roku jubilejný už 40 ročník Pochodu vďaky. Obyčajne býva na tomto zimnom pochode hojná účasť, no čerstvo napadnutý sneh a počasie s pomerne jasnou oblohou, pritiahlo rekordný počet - 152 turistov a všetkých milovníkov pohybu zimnou prírodou a to nielen z radou domácich, ale aj Podbrezovej a Brezna.

V nedeľu ráno 26. januára sa účastníci najprv stretli pred Obecným úradom, kde spoločne položili kvety pri Pamätnej tabuli padlých v II svetovej vojne. Následne po pietnom akte sa dvoma plnými autobusmi vyviezli po štátnej ceste v smere Lom n. Rimavicou, na kótu Krížnô (935 m n.m.). Tu ich privítala Perinbaba, ako sa na zimu patrí a slniečko miestami nazerajúce iba z poza mrakov, ktoré tienili možné výhľady na všetky smery. Účastníkov však ovládla pohoda, optimizmus, dobrá nálada a predovšetkým chuť vydať sa pešo horami dolami na 12 km trasu až ponad osadu Dobroč, do miesta najťažších obranných bojov, v doline Páleničné. Cieľ bol pri pomníku na ktorom je napísané: ...„Na tomto mieste občania Čierneho Balogu a partizáni hrdinsky bránili obec proti presile fašistických jednotiek dňa 28 januára 1945. Pri tomto boji bol smrteľne zranený náš občan Jozef Schon“. V cieli ich tradične vítalo aj malé občerstvenie a veľká Vatra oslobodenia.

Po príchode posledného staršieho a skúseného turistu Júliusa Klimenta, ktorý z bezpečnostných a zdravotníckych dôvodov robil aj teraz záver trate, sa pri pomníku uskutočnil pietny akt kladenia venca. Po ňom sa prítomným prihovorili organizátori - najprv starosta obce František Budovec, tajomník ZO SZPB Anton Pôbiš, ako aj predseda turistického oddielu Ivan Kučerák.

Vatra oslobodenia sálala čoraz viac tepla. To pritiahlo všetkých. Usporiadali sa do polkruhu, aby si tiež tradične spoločne zaspievali najprv čiernobalockú hymnickú pieseň Cez Balocké čierne hory.... a následne pokračovali povstaleckými. Vďaka organizátorom. Spokojní boli všetci, skorej narodení i mladší. Sľúbili si, že nedovolia, aby sa na odvážne činy živých i tých, ktorí obetovali svoj život zabudlo. Rozchádzali sa s vierou, že na 41 ročníku sa stretnú znova.

Text a foto: Milan Kováčik, podpredseda Oblastného výboru SZPB

viac fotografií nájdete na FO - SZPB - Pochod vďaky ČB.- 2014.01.26