retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia chopok-chata seven taxi brezno pizzeria u juraja preprava.info tepovanie brezno

Správy

Nedeľa, 22. júna 2014 • 09:26.05 • zaujímavosti

2368x

V Brezne krstili knihu rozprávok

V breznianskej Spojenej škole sa 20. júna konal krst knihy tamojšieho rodáka známeho karikaturistu Petra Zifčáka Rozprávky spod Skalky. Knihu vodou spod vrchu Skalka (nad Breznom) pokrstila Ing. Mária Niklová, personálna riaditeľka Železiarní Podbrezová.

Podujatie moderovala pedagogička Mgr. Melánia Dubyniová a úryvok z knihy prečítala Radka Augustová. Tohto slávnostného aktu sa zúčastnil aj riaditeľ vydavateľstva Matice slovenskej v Martine Mgr. Stanislav Muntág v ktorom bola kniha vydaná. V knihe Rozprávky spod Skalky, ktorú jej autor aj ilustroval je trinásť tajuplných príbehov, ktoré zavedú malých zvedavcov do zázračných krajín v ktorých sa dejú divné veci.

Peter Zifčák nakreslil doteraz už viac ako 4 000 karikatúr, ktoré boli zverejnené v rôznych časopisoch. So svojimi kresbičkami sa zúčastňuje na mnohých domácich aj zahraničných podujatiach, výstavách, súťažiach a festivaloch humoru a satiry. Za karikaturistickú tvorbu získal viaceré prestížne ocenenia. Ilustroval knižné publikácie Sóla hlások (2003) a Elixír zdravia zvaný med (2008). Je spoluzakladateľom a organizátorom medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu, ktorá sa od roku 1984 každoročne koná v Brezne. Autor knihy je aj držiteľom slovenského rekordu v nakreslení najväčšieho kresleného vtipu na Slovensku (2013).

Text a foto: Daniel Rakyta