retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 28. júla 2014 • 09:27.33 • zaujímavosti

3739x

Pietna spomienka v Lome nad Rimavicou, tentoraz bez búrky

Lom nad Rimavicou, 25. júl 2014

Pred 58 rokmi teda 3. júla 1956 sa 15.30 hodina stala osudnou pre 21 dôstojníkov československej armády. Ich vojenské lietadlo D47 vletelo do veľkej búrky a následne sa rútilo k zemi z výšky 3000 metrov. Stalo sa to na južnej hranici katastra vrchárskej obce Lom nad Rimavicou, neďaleko prameňa rieky Ipeľ v časti Poľanská. Pád a explóziu postrehli i očití svedkovia z obce Lom n. R., ale oficiálne médiá to zamlčali. Naviac priestor havárie bol pre verejnosť uzavretý. Trvalo celých 50 rokov, kým sa toto rúško tajomstva odhalilo. Táto skutočnosť bola podnetom na vybudovanie pietneho miesta. Zásluhu na všetkom má starosta obce Vladimír Vetrák.

V piatok 25. júla obec Lom n. R. zorganizovala v poradí už 4. Pietnu spomienku na túto udalosť. Pozvanie i teraz prijala pomerne početná kulisa cca 80 prítomných z radov domácich i hostí. Privítal ich kronikár obce Ľudovít Kubiš, ktorý povzdychnutím konštatoval, že predchádzajúce tri stretnutia zakaždým rozohnala búrka.

Pietny akt začal tradične svätou omšou. Celebroval ju lomovský rodák páter Jozef Amrich zo spoločnosti Ježišovej z Trnavy. Kázeň mal dekan veliteľstva vzdušných síl vo Zvolene pluk. Marko Trokan. V úvode povedal, že ho teší záujem prítomných detí a mládeže, ktorí sú zárukou, že sa toto posolstvo odovzdá i ďalším generáciám. Po akte kladenia vencov sa s príhovorom prihlásila prednostka okresného úradu Ing. Alena Kaánová. Svoj príhovor ukončila slovom - Nezabudneme. Hold svojím kolegom dal aj pilot stíhačky z letiska Sliač, ktorý nalietaval na Pietne miesto.

Tentokrát organizátorom z Lomu priali i z oblohy. Búrka neprišla. O to väčší bol kultúrno-spoločenský zážitok odchádzajúcich a pohoda pri podávanom guláši pre hostí a účinkujúcich. Náladu v kráľovstve zelenej prírody s peknými výhľadmi umocňovali aj heligonkári z Kokavy a ľudová hudba s primášom Pavlom Katrenčíkom.

Text: Milan Kováčik
Foto: Jozef Tišliar

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)