retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia chopok-chata tepovanie brezno preprava.info

Správy

Štvrtok, 14. augusta 2014 • 09:45.43 • zaujímavosti

1384x

Stretnutie pri rozhovoroch s Rázusom

Brezno 08. august 2014

Je tomu už 77 rokov čo v Brezne nad Hronom v nedeľu 8. augusta o pol jednej v noci, dotĺklo srdce jedného z najvýznamnejších synov slovenského národa - Martina Rázusa. Toho roku tento dátum pripadol na piatok. Členovia Klubu MR - Maroško sa najprv stretli v mestskom parku pri jeho soche, aby mu položili kyticu a následne venček na k pamätnej tabuli na budove evanjelickej fary. Potom sa presunuli do Denného centra Prameň. Tu sa zišlo 25 členov Klubu MR - Maroško a ich priateľov, aby si spoločne pripomenuli jeho život a dielo. Ako lektorku si pozvali slovenčinárku zo ZŠ na Beňuši Mgr. Dagmar Mihokovú, ktorá už pred stretnutím súhlasila s návrhom, urobiť cyklus životopisných predstavení tejto osobnosti.

V piatok sa teda uskutočnilo prvé stretnutie z cyklu - rozhovory s Rázusom a lektorka ho zamerala na jeho detstvo a žiacke roky. Martin Rázus toto svoje počiatočné obdobie života opísal v knihách Maroško (1932) a Maroško študuje (1933) a práve o tieto diela sa vo svojom výklade lektorka obsahovo opierala. Obe ich napísal počas svojho pôsobenia v Brezne.

Bezprostrednou pohnútkou na ich napísanie boli večerné posedenia v rodine breznianskeho školského inšpektora Karola Rapoša. Najmä v čase prázdnin sa tam stretávala mládež. Do tejto spoločnosti rád chodieval aj Rázus. „ Sedával v hojdacej stoličke, svetlo v izbe bolo zhasnuté, v zime dvierka pece otvorené a slabé lúče ohňa vrhali tieň na jeho tvár... Keď niekto začal rozprávať o svojich zážitkoch z detstva, alebo zo školy, rád sa pridával. Tu začal rozprávať väčšinu svojich zážitkov. Prítomným sa to páčilo a to ho inšpirovalo, že sa potom objavili v knihe Maroško.

Obsah témy, ale i spôsob jej prezentácie lektorkou Dagmar Mihokovou upútal aj nás. Svoje hovorené slovo dopĺňala úryvkami z prvotín básní, prvých prozaických prác a samozrejme z Maroška a Maroško študuje. Vytvorila sa atmosféra, ktorá všetkých - starších poslucháčov vrátila do detstva a školských čias. V bezprostrednej reakcii lektorku dopĺňali Maroškovci - Štefan Giertl, Mária Strmeňová, exprimátor Vladimír Faško s manželkou Elenou... Cítili sa ako, ako pri tej piecke.

Ďalšie stretnutie pri rozhovoroch s Rázusom, bude venované jeho štúdiám a dospievaniu. Mohlo by to zaujímať aj stredoškolákov - najmä gymnazistov, ktorých by sme tiež radi medzi sebou privítali. Návrh na uskutočnenie stretnutia by mohol byť okolo 18. októbra 2014, kedy by sme si súčasne pripomenuli aj jeho 126. narodeniny a ak to bude možné znova v Dennom centre Prameň.

Text: Milan Kováčik - predseda klubu MR - Maroško
Foto: Doc. Milan Pivovarči

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)