retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Utorok, 30. decembra 2014 • 19:16.34 • zaujímavosti

5526x

Pastierske hry v Lome nad Rimavicou

V jednej z najvyššie položenej obci Slovenska v Lome nad Rimavicou sa v poslednú decembrovú nedeľu uskutočnil 15. ročník Vianočných hier vianočných na ktorom sa stretli prívrženci vianočných zvykov z Horehronia, Podpoľania, Malohontu a Gemera.

Podujatie začalo spoločnou slávnostnou svätou omšou v rímskokatolíckom kostole, ktorú slúžil lomsky rodák páter Jozef Amrich zo spoločnosti Ježišovej, pôsobiaci toho času v Trnave. Po nej nasledoval sprievod betlehemských skupín, heligonkárov, koledníkov a návštevníkov dedinou k improvizovanému pódiu v strede obce, kde sa konali vystúpenia jednotlivých skupín i jednotlivcov.

Prehliadky sa zúčastnili betlehemci z Kokavy nad Rimavicou, Poltára, Šoltýskej, Detvianskej Huty, Štolianska, Hriňovej, Hriňovej – Zánemeckej, Kriváňa, Mýtnej, Drábska, Lomu nad Rimavicou, heligonkári z Kokavy nad Rimavicou a gajdoš Martin Tesák z Pohronskej Polhory.

Vianočné betlehemské hry sú nenahraditeľným druhom hraného folklóru – ľudového divadla. Tradície pastierskych koledníkov sa udržiavajú najmä vo vrchárskych regiónoch, kde betlehemci chodia počas Vianoc až do Troch kráľov. Betlehemci majú svoje tradičné obsadenie jednotlivých postáv (pastieri, bača, Kubo, anjel) a základom diania je klaňanie sa narodenému Ježiškovi. Na podujatí je možné rozoznať aj odlišnosti krojov - detvianskych, goralských a malohontsko-gemerských.

Text: Daniel Rakyta
Foto: Matej Vreštiak

Viac fotografií nájdete tu - Pastierske hry vianočné