retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 05. februára 2015 • 09:55.36 • zaujímavosti

2615x

Pochod vďaky pri príležitosti 70. výročia oslobodenia obce Čierny Balog

Čierny Balog 01.február 2015

Nedeľné ráno 01. februára 2015 veštilo, že prichádza lepšie počasie. Povzbudilo to aj nálady turistov stráviť deň užitočne a v peknej prírode. Ponuka bola lákavá s vlasteneckým motívom. Obec Čierny Balog a turistický oddiel, v spolupráci so ZO SZPB pozývali na tradičný turistický Pochod vďaky pri príležitosti 70. výročia oslobodenia obce.

Čiernobaločania sa stretli pred obecným úradom, kde spoločne položili veniec pri Pamätnej tabuli padlých v II svetovej vojne. Turisti z Brezna, Podbrezovej, Predajnej... bez zastávky na Čiernom Balogu, pokračovali autobusom v smere na Lom nad Rimavicou. Obe partie sa rozdelili na dve skupiny. Peší turisti vystúpili z autobusov na kóte (938 m n. m.) Pod Skalicou pri partizánskom cintoríne, kde má svoj hrob aj najmladšia partizánka 16 ročná Kamila Šagy z ukrajinskej Orvuče. Od cieľa ich delilo 9 km. Bežkári sa vyviezli vyššie až na horské sedlo, k cintorínu povstaleckých vojakov na Tlstom Javore (kóta 1068 m n.m.) odkiaľ mali do cieľa 14 km.

Perinbaba sa tiež konečne prebudila. Po horách a dolinách milovníkom zimy štedro nachystala 30 centimetrov prašného snehu. Aj slnku sa to páčilo, jeho jasné lúče sa trblietali na snehových vločkách a vytvárali idylku, ktorá dávala všetkým starším aj mladším silu a energiu, prekonať sám seba a brodiť sa vo vysokom snehu až k pomníku obranných bojov a padlého guľometčíka Jozefa Schona v doline Páleničné. Tu bola pripravená aj vatra oslobodenia.

V cieli po malom občerstvení sa pri vatre oslobodenia nakoniec stretlo asi 145 účastníkov pochodu. Je to jedna z najpočetnejších účastí. Za zmienku stojí výkon najmladšej pešej účastníčky 5. ročnej Zuzanky Budovcovej, ktorá absolvovala celú trasu. Pravda miestami, keď už dochádzali sily, pomáhala aj mama.

Nasledoval pietny akt kladenia venca a príhovory domácich organizátorov - starostu obce Františka Budovca, tajomníka ZO SZPB Antona Pôbiša, predsedu turistického oddielu Ivana Kučeráka a skúseného turistu, zodpovedného za prípravu trate a bezpečnosť účastníkov - Júliusa Klimenta.

K tradíciám tohto Pochodu vďaky patrí aj záverečný spoločný spev hymnickej „ Cez Balocké čierne hory...“. Tentoraz ju začali spievať a zahrali na harmonikách - heligonkách členovia domácej folklórnej skupiny Kýčera. I napriek tomu, že predtým v krojoch peši absolvovali celú trať, ostalo im síl aj navyše a rozospievali všetkých prítomných. Na večnú úctu a slávu hrdinom, padlým aj živým, sa echom ozývali okolité rozsiahle hory a doliny.

Text: Milan Kováčik za Oblastný výbor SZPB
Foto: Kolektív - Roman Suja, Miroslava Rosíková, Janette Belková, Milan Kováčik

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)