retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 12. februára 2015 • 16:57.57 • zaujímavosti

2793x

Bežkársky výlet - Lom n.R., Čierťaž, prameň Ipľa

Brezno 11.02.2015

Streda 11. februára 2015. Pravé zimné, ale slnečné počasie znova vylákalo 9 člennú skupinu bežkárov z Brezna na ďalšiu výpravu za snehom a peknou prírodou.

Východiskovým bodom bol kostol v jednej najvyššie položených slovenských obcí - Lom nad Rimavicou. Priamo pod kostolom v nadmorskej výške 938 m n. m. pramení rieka Rimava, ktorá dala roku 1780 názov osídleniu, sem sa sťahujúcich Goralov z Oravy.

Odtialto sa vydali sa na juh k rozsiahlym lúčnym pláňam na hrebeni Čierťaž. Jeho názov pochádza zo Staroslovienskeho Čerta - čiara, línia. Na tomto rozmedzí, rozvodí sa pramene potôčkov roztekajú na dva smery - na juh je povodie rieky Ipeľ, na severovýchod povodie rieky Rimava.

Prvou zastávkou výstupu bolo miesto leteckej havárie v časti Poľanská. V roku 1956, konkrétne 3. júla tu pri páde vojenského lietadla D - 47 B, zahynulo 21 dôstojníkov Čsl. armády. Následne sa odklonili v pravo na juh a spustili sa asi 150 metrov k prameňu rieky Ipeľ, známej pohraničnej rieky medzi Maďarskom a Slovenskom. Nový altánok a prístešok prameňa vytvárajú spolu s lesom, snehom a slnkom romantiku posedenia. Čas a možnosť získať ďalšie pôžitky ich však hnal ďalej, vrátiť sa na hrebeň Čierťaž. Cieľ bol dosiahnuť najvyšší nivelačný bod Čierťaž (980 m n.m.). Tu na rázcestí horských ciest je tiež Svätý kríž. Po tichom postátí, neodolali sa vyžiť vo výhľadoch na horský masív Poľanu, na oba Vepry - Ľubietovský a Klenovský, ktoré strážia doliny a dediny pod Veporskými vrchmi (Vepor - kanec, brav zo staroslovienčiny). Nízke a Vysoké Tatry s hrdým Kriváňom a malebnú dedinku Lom n. Rimavicou, od ktorej nás delilo asi 5 km.

Niektorí sa z panorámy, skoro zatočila hlav a pozabudli sa. Potom mali čo robiť, aby sa na spiatočnej ceste, prebrodili a napokon stihli v Lome n. R. o 15.40 h. autobus do Brezna.

Text a foto: Milan Kováčik

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)