machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Streda, 04. marca 2015 • 08:08.26 • zaujímavosti

2350x

Šiesty ročník Pochodu za zdravím v Čiernom Balogu

Brezno, Čierny Balog 28. februára 2015

Severská chôdza (Nordic walking) nielen pojem, ale aj jeho praktické napĺňanie čoraz viac oslovuje záujemcov o pobyt prírode a to nielen v zime, ale aj v lete. Turistický pohyb v s trekingovými, alebo v krajnom prípade iba lyžiarskymi palicami vyhľadávajú najmä osoby so sedavým zamestnaním, s problémami kolien a chrbtice. Využiť takto zdravo a efektívne svoj voľný čas, pri ktorom sa do činnosti zapája všetkých 660 svalov jednotlivca má význam nielen pre udržanie kondície. Jeho priaznivé účinky sú na obehovú sústavu, srdcovú frekvenciu, pľúca. Odbúrava sa stres, agresivita, spomaľuje proces starnutia a je ideálnym spôsobom chudnutia.

Spojiť príjemné s užitočným má za cieľ aj organizovanie Pochodu za zdravím - po stopách Dr. Gustáva Kazimíra Zechentera - Laskomerského (G.K.Z.-L. *04.03.1824 +1908). Jeho šiesty ročník, ktorým si pripomenuli jeho 191.  výročie narodenia sa uskutočnil v sobotu 28. februára 2015.

G.K.Z. - L. - lekár baníckeho ľudu a lesných robotníkov v okolí Brezna, ale aj významný spisovateľ, geológ a národovec pôsobil v Brezne a okolí v rokoch 1853 - 1868. Jeho lekársky obvod vyžadoval veľa cestovania na jednopražnom vozíku, saniach, ťahaných koňom, na koni, ale aj peši - za chorými a ranenými do dedín, salašov, na rúbaniská uprostred hôr... Svoje poznatky, príbehy zo života tohto ľudu a zážitky pútavo opísal najmä vo svojom rozsiahlom životopisnom románe „Päťdesiat rokov slovenského života“ a v samostatných poviedkach Poľovačka na medveďov – 1870 a ďalších. Dnes z nich môžme čerpať vedomosti o živote našich predkov.

Celkove sa tento rok Pochodu za zdravím zúčastnilo iba 39, ale verných turistov. Nižšiu účasť oproti minulým ročníkom, ovplyvnilo asi počasie a viacero akcií v okolitých obciach.

Pochod začínal v sedle Tlstý javor (1068 m n.m.), neďaleko vrchárskej obce Sihla, bývalého sídla sklárskej huty, kam až Zechenter chodil za svojimi pacientmi. K tomuto miestu nám G.K.Z. - L. zanechal nasledovný odkaz, citujem:„ Na lesnícky zjazd do Banskej Bystrice zaviezli sedemdesiatdva korýt a korýtok z jedného velikána, z hory zvanej Tlstým javorom“. Stalo sa to asi roku 1860, o čom v jeho románe vypovedajú ďalšie súvislosti.

Po úvodných slovách, organizačných pokynoch a spoločnom fotografovaní sa účastníci rozdelili na dve skupiny. Skupina 15. bežkárov vyrazila ihneď. Do cieľa si zvolili 15 km trať. Viedol ich skúsený starší turista Julko Kliment a posilnil starosta obce Čierny Balog František Budovec.

Ostatní peší turisti (24) sa autobusom zviezli na kótu 939 m n. m. - Krížnô. Tu ich najprv privítali pekné výhľady na Veporské vrchy a Nízke Tatry, prechádzali okolo obydlí mlčiacich mníchov (10 domčekov s kostolíkom), na Salašíkoch (kóta 851 m n.m.) si pri vatre urobili opekačku, potom si neodpustili výhľady na čiernobalocké osady (všetky ako na dlani), aby sa napokon spúšťali do osady Vydrovo. Sedem kilometrovú trasu aj s prestávkami prešli hravo za 3,5 hodiny.

Pohoda, dobrá nálada, vzájomné debaty sprevádzali účastníkov až do cieľa Pochodu, ktorým je stále Kultúrny dom v Čiernom Balogu. Tu im šikovné ruky gazdiniek Mariky Muránskej a Oľgy Friedlovej pripravili tradičné občerstvenie - chlieb so šmalcom a červenou cibuľou, čaj. I keď mastného chleba bolo dostatok a ušlo sa každému, za chvíľu bolo po ňom. Aj takto sa prejavila náročnosť trate a zdravý pohyb po čerstvom vzduchu. A to bolo tiež cieľom Pochodu za zdravím, naplniť životné krédo G.K.Z.- L. „Kto má zdravie a kus chleba, ten má všetko čo mu treba“.

V záverečnom vyhodnotení konštatovali, že najstarší účastník bol 77 ročný Ivan Babocký z Brezna. Z najďalej Mária Fedorová z Heľpy. Každý účastník si niečo odniesol na spomienku, aby mu to pripomenulo, že sa o rok znova vráti a pritiahne aj ďalších.

Text: Milan Kováčik, predseda Klubu MR - Maroško
Foto: Bohuš Marhavý, Janette Belková, Milan Kováčik

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)