retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Sobota, 09. mája 2015 • 09:14.43 • zaujímavosti

2458x

Brezno si pripomenulo 70. výročie konca II. svetovej vojny

Mesto Brezno si každoročne začiatkom mája pripomína ukončenie vojnových útrap v II. svetovej vojne. Tento rok si 7. mája na námestí pripomenulo už 70. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom. Po pietnom akte kladenia vencov a slovenskej hymne vystúpil s prejavom primátor mesta Tomáš Ábel, ktorý uviedol, že pomníky nacistických zverstiev, aj v blízkosti mesta Brezna nám pripomínajú, že vojnové útrapy, žiaľ, neobišli ani tento región.

Hoci je začiatok mája pre mnohých najmä symbolom životnej energie a prebúdzania prírody, navždy ostane aj smutným výročím skončenia druhej svetovej vojny, doposiaľ najhrôzostrašnejšej kapitoly v moderných svetových dejinách. Rád by som vzdal hold tým, ktorí našli odvahu postaviť sa proti agresií a bezpráviu fašistického režimu. Želám si, aby ich hrdinstvo ostalo mementom a vzorom aj pre nasledujúce generácie. I tu na námestí generála Milana Rastislava Štefánika majú svoj pomník vojaci, ktorí spolu s ďalšími hrdinsky obetovali najcennejšie čo mali, za životy a slobodu nás ostatných. A aj my môžeme svojimi ďalšími činmi a postojmi prispieť k tomu, aby ich obeta nebola zbytočná“.

Za protifašistických bojovníkov prehovoril predseda Oblastného výboru SZPB v Brezne a poslanec NR SR Jaroslav Demian, ktorý na záver svojho prejavu prečítal aj vyhlásenie slovenského parlamentu k 70. výročiu skončenia druhej svetovej vojny a víťazstva nad nacizmom a fašizmom prijaté poslancami NR SR tesne pred touto pietnou spomienkou.

Osobitne sa chcem prihovoriť, ešte žijúcim priamym účastníkom bojov II. svetovej vojny. Veľmi si vážim všetko, čo ste v tých pohnutých časoch urobili pre svoju vlasť, pre svojich spoluobčanov, pre mier, slobodu a demokraciu. Prišli ste o mnohých spolubojovníkov a priateľov, na ktorých pamiatku sme práve dnes položili k tomuto pamätníku kytice kvetov. V NR SR sme v roku 2013 prijali zákon o protifašistickom odboji postavení a pôsobnosti SZPB ako prejav úcty osobám, ktoré s nasadením vlastného života, vlastnej slobody vystupovali v protifašistickom a protinacistickom odboji. Naša organizácia SZPB patrí so svojimi viac ako tisíc členmi k najväčším, ale aj najaktívnejším oblastným organizáciám SZPB. Radi medzi sebou privítame i ďalších nových členov s ktorými nás budú spájať spoločné názory na našu históriu ale i našu budúcnosť".

Na záver spomienkových osláv k ukončeniu druhej svetovej vojny v podaní Dychového orchestra Brezno odznela hymnická skladba Hoj vlasť moja. Účastníci tohto podujatia si mohli v Horehronskom múzeu pozrieť aj výstavu propagačných dokumentov venovanú výročiu ukončenia I I. svetovej vojny „Vojnový plagát“.

Text, foto a video: Daniel Rakyta