retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Pondelok, 11. mája 2015 • 08:51.45 • zaujímavosti

1377x

Hold sovietskym osloboditeľom

Bratislava - Slavín 9. máj 2015

Druhý predĺžený májový víkend si celé Slovensko pripomínalo 70. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Inak tomu nebolo ani na Horehroní. Členovia SZPB a ich sympatizanti vyjadrili úctu jej obetiam najprv 07. mája po obciach a v meste Brezne, následne v piatok 08. mája sa na troch autobusoch zúčastnili celonárodných osláv na vojenskom cintoríne a pamätníku 1370 vojakov 1. čsl. armádneho zboru Háj - Nicovô nad Liptovským Mikulášom.

Napokon to bola účasť (za jeden autobus) na spomienkovom a pietnom akte, ktorý sa uskutočnil na dominante Bratislavy - Slavíne, vojenskom cintoríne a monumentálnom pamätníku padlých sovietskych vojakov. Tu v šiestich masových a 278 individuálnych hroboch je pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta.

Už samotný príchod účastníkov z celého Slovenska bol osobitý. Organizátori každého ozdobili georgijevskou stužkou (ružovo - čierno pruhovanou). Stužka vychádza z tradičného ruského symbolu vojenskej cti. Dnes sa stala symbolom víťazstva nad fašizmom.

Potom k centrálnemu pamätníku položili vence poslanci NR SR, ministri vlády SR, predstavitelia zahraničných veľvyslanectiev v SR, takisto zástupcovia štátnych inštitúcií i miestnych samospráv. Rovnako ako aj predstavitelia SZPB na čele s predsedom Pavlom Sečkárom.

S príhovormi okrem iných vystúpili predseda Národnej rady Peter Pelegríny, veľvyslanec Ruskej federácie Alexej Leonidovič Fedotov. Ruský veľvyslanec súčasne odovzdal pamätné medaily, prítomným priamym účastníkom národno-oslobodzovacieho boja zo Slovenska.

Zážitok zo slávnostného a príjemne prežitého dňa mal účinok na náladu - počas spiatočnej cesty - v autobuse. Atmosféru dotvárala aj harmonika, ktorá podnietila spontánny spev. Po chuti si zaspieval aj najstarší účastník zájazdu - osemdesiatnik Pplk.v.v. Jozef Schulz, t.č. predseda ZO č.3 SZPB v Brezne. Potom niekto prehlásil, že tajomník Oblastného výboru SZPB Ján Šulej z Pohorelej má narodeniny. Hneď na najbližšej medzi-zastávke na Strážoch vo Zvolene ho členky SZPB z Heľpy poriadne vytočili (vykrútili). Bude na čo spomínať.

Text a foto: Milan Kováčik, predseda ZO č. 2 SZPB v Brezne

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)