retro bar brezno
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja taxi podbrezova preprava.info tepovanie brezno

Správy

Štvrtok, 24. septembra 2015 • 09:33.08 • zaujímavosti

2725x

Starý Klíž – stretnutie rodiny a priateľov spisovateľa Ladislava Ťažkého

Starý Klíž, 19. september 2015

Čiernobalocký rodák Ladislav Ťažký (19.09.1924 +20.01.2011) si za miesto posledného odpočinku sám vybral Veľký Klíž a v ňom miestnu časť Starý Klíž, obec ležiacu v horách neďaleko mesta Partizánske. Odtiaľto si našiel manželku Annu, ktorá ho verne sprevádzala celým životom. Označil aj miesto na cintoríne, neďaleko malého kamenného kostolíka sv. Michala Archanjela z 12 storočia, skvostu románskej architektúry. Práve na tomto mieste sa v minulom roku, uskutočnilo prvé spomienkové stretnutie jeho rodiny a priateľov, práve pri príležitosti jeho nedožitých 90. narodenín.

Súčasťou stretnutia bolo aj položenie základného kameňa repliky rodnej drevenice z Čierneho Balogu. Všetci prítomní si mohli po kameni trikrát poklepať spisovateľovým perom. Hostiteľ Gabriel Rehák, richtár Starého Klíža vtedy sľúbil, že do roka a do dňa sa bude odhaľovať novopostavená drevenica, verná kópia domu v Čiernom Balogu - osada U Komov, kde sa 19. septembra 1924 Ladislav Ťažký narodil. Niektorí z prítomných tomu neveľmi verili.

V sobotu 19. septembra toho roku sa uskutočnilo druhé spomienkové stretnutie pri príležitosti nedožitých 91. narodenín spisovateľa. Pozvanie prijalo asi 140 účastníkov – rodina, spisovatelia, umelci, priatelia z Brezna, Čierneho Balogu, Šoporne a domáci Klížania... Pripravený program bol spoločensky aj kultúrne obsahove bohatý. Viď priloženú obrazovo-slovnú prezentáciu.

Nosnou témou bolo práve odhalenie repliky rodného domu Ladislava Ťažkého. Novopostavená drevenica žiarivo novotou vítala prítomných na náprotivnej úboči. Všetci sa presvedčili, že Gabriel Rehák patrí medzi tých, ktorí ctia známe – dodržať slovo robí chlapa.

Na začiatku slávnostného otvorenia repliky rodného domu sa prítomným prihovoril jeho blízky priateľ a kamarát, spisovateľ Prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD., Medzi iným povedal, citujem: „Vlani sme poklepali základný kameň atramentovým perom, ktorým Ťažký písal poslednú knihu a články do novín. Dnes zaklopeme na dvere nového domu a skloňme hlavu nielen preto, že vchod je nízky, ale pred majestátnosťou pána spisovateľa, ktorý vytvoril dielo veľkej umeleckej hodnoty, skvost slovenskej literatúry. Aj preto sa dnes tešme, radujme a oslavujme“.

Prestrihnutie pásky vykonali sestra Ladislava Ťažkého Tonka Ďurčíková., manželka Anna Ťažká a Gabriel Rehák. Nasledovala prehliadka a hodnotenie autentičnosti, hodnovernosti vnútorného zariadenia. My čo rodný dom poznáme a s Gabrielom Rehákom sme spolupracovali, potvrdzujeme, že je to verná kópia drevenice z čias, keď sa v nej narodil a rástol Ladislav Ťažký.

Organizátori zo Starého Klíža prisľúbili, že stretnutie rodiny a priateľov spisovateľa Lacka Ťažkého bude pokračovať aj na budúci rok. Naviac o rok Gabriel Rehák plánuje otvoriť múzeum spisovateľa. Ide znova o peknú myšlienku, preto ak budeme vedieť a môcť pomôcť, budeme opäť nápomocní.

Nedá mi, aby som na záver nenapísal jednu poznámku. Čo na takéto aktivitu povedia občania Čierneho Balogu, zvážiť možnosť aj takouto formou dať úctu jednému z najvýznamnejších rodákov obce. Bola by to odmena za to, že spisovateľ Ladislav Ťažký vo svojich románoch a povestiach opísal svoju rodnú obec,  jej prírodu a pracovitý ľud. Takto to dal to na známosť celému svetu.

Text: Ing. Milan Kováčik
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči Csc

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)